Ukiel Olsztyn Półmaraton z widokiem na zamek i jezioro

Rozmowa z Jerzym Litwińskim, dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, organizatorem.

Norbert Kaczan: - Trasa Ukiel Olsztyn Półmaraton ze startem na starówce i metą nad jez. Ukiel to gratka nie tylko dla olsztynian, ale chyba w dużej mierze także dla turystów?

Jerzy Litwiński: - Zdecydowanie tak, planowana trasa biegu łączy dwa chyba najbardziej rozpoznawalne miejsca Olsztyna: starówkę i jezioro Ukiel. Jednocześnie oprócz walorów widokowych ogranicza do minimum komplikacje w ruchu drogowym. Chcemy, żeby nasz półmaraton budził jedynie pozytywne skojarzenia, a nie był odwieczną walką kierowców z organizatorami i uczestnikami biegów ulicznych.

Absolutną nowością jest wytyczenie trasy przez odnowiony park Podzamcze, który może zachwycić gości...

- W ostatnim czasie w Olsztynie zostało zrewitalizowanych lub wybudowanych kilka pięknych parków, min. właśnie Podzamcze. Biegacze będą mieli okazję w tym roku pobiec nie tylko nad jeziorem Ukiel, ale również wzdłuż rzeki Łyny i wodospadu, z pięknym widokiem na olsztyński zamek.

Swoją drogą zauważa pan wspaniały trend, że coraz więcej biegaczy amatorów przyjeżdża do konkretnych miast z całymi rodzinami, aby po zawodach odpocząć i wspólnie spędzić czas?

- Oczywiście, jest to znakomita sytuacja, że coraz częściej sport uprawia się całymi rodzinami. Liczymy na to, że zawodnicy spoza Olsztyna szybko docenią nasze miasto jako wspaniałe miejsce nie tylko do udziału w różnorodnych zawodach sportowych, ale również miejsce ze znakomitymi warunkami do wypoczynku i treningów sportowych czy rekreacyjnych.

Kolejnym ukłonem w stronę biegaczy podczas tegorocznej edycji jest więcej przedziałów wiekowych. Czym się kierowaliście wprowadzając taką innowację?

- Coraz więcej osób regularnie trenuje bieganie i liczy się dla nich nie tylko uczestnictwo ale również zdobyte miejsce czy osiągnięty czas. Zbyt duże rozpiętości w kategoriach wiekowych pozbawiały wielu z nich szans na równorzędną rywalizację, teraz te szanse bardziej się wyrównują. Jednocześnie rośnie też łączna pula nagród finansowych.

Kibice też nie będą się nudzić, gdyż podobno przygotowaliście atrakcyjny program imprez towarzyszących?

- Tak jak już wspomniałem, planujemy tworzyć wokół Ukiel Olsztyn Półmaraton coraz lepszy klimat. Jednym z elementów będą min. biegi dla dzieci, występy olsztyńskich klubów fitness, pokazy tańca czy też specjalne miejsca do zabaw dla dzieci.

W tegorocznym Biegu Westerplatte w Gdańsku wziął udział dyrektor tych zawodów. Może także pan szykuje się na "swoją" imprezę, czy też przedkłada nad bieganie inne formy aktywności?

- Bardzo lubię biegać i od kilku lat robię to regularnie, ale na razie bieganie oprócz oczywistej przyjemności jest dla mnie jednym z elementów rehabilitacji ścięgien Achillesa, w których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe będące efektem wieloletniego wyczynowego uprawiania sportu [po zakończenie kariery sportowej Jerzy Litwiński z sukcesami prowadził reprezentacji Polski kobiet w taekwondo - red]. Na dzisiaj półmaraton to trochę zbyt duże obciążenie dla mnie, ponieważ gdy tylko próbuję biegać dłuższe dystanse lub zwiększać tempo, ścięgna dają o sobie znać.

Wróćmy na koniec do atrakcji naturalnych Olsztyna. Na początku września CRS "Ukiel", którym zarządza OSiR odwiedził milionowy gość (!), a turyści, którzy odwiedzają kompleks, są zachwyceni przebudowanym terenem.

- Jednym z powodów zmiany nazwy olsztyńskiego półmaratonu [z Półmaratonu Jakubowego na Ukiel Olsztyn Półmaraton] był zamiar jeszcze większej promocji tego miejsca, które oferuje również znakomite warunki dla biegaczy. Szczególnie można je docenić jesienią i zimą, bo wszystkie ścieżki są oświetlone i nie trzeba się martwić tym, że szybko zapada zmierzch. Bieganie nad jeziorem Ukiel jest o wiele bardziej przyjemne niż chociażby po mieście. Nasze Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel" staje się coraz sławniejsze, a mam nadzieję, że po kilku półmaratonach będzie również znakomicie znane w środowisku biegowym.

Zobacz wideo

Mamy zresztą plany, żeby jeszcze uatrakcyjniać trasę biegu poprzez włączenie do niego Parku Centralnego czy tras nad jeziorem Długim. Wtedy trasa olsztyńskiego półmaratonu stanie się unikatowa.

Jakie są kolejne plany promocji Olsztyna poprzez jez. Ukiel, a może szykujecie się do następnych inwestycji nad tym akwenem?

Obecnie obiekty nad jeziorem Ukiel są z pewnością ulubionym miejscem pobytu olsztynian, jak i gości czy turystów, którzy do Olszyna przyjeżdżają. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów promocji jest organizacja wydarzeń sportowych czy kulturalnych, takich jak min. Puchar Świata w Siatkówce Plażowej czy też Olsztyn Green Festival. W trakcie tych wydarzeń CRS Ukiel odwiedza około 150 tys. osób. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak znakomita jest to promocja. Przy wsparciu Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna i Biura Promocji Urzędu Miasta zamierzamy nadal podejmować działania przynoszące najlepsze efekty.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Ukiel Olsztyn Pólmaraton

23 października, godz. 12. Start z ul. Prostej na Starym Mieście w Olsztynie, meta na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Ukiel".

Aby wziąć udział w Ukiel Olsztyn Półmaraton należy zarejestrować się do 16 października, do godz. 23:59 na superczas.pl. Zapisów można również dokonywać w biurze Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej 13 a. Opłata startowa wynosi 50 zł. Należy ją uiścić do 17 października poprzez wpłatę na konto OSiR-u lub w biurze. W dniu startu nie ma zapisów.

Więcej o: