Rugby Europe Trophy. Polacy muszą znaleźć sposób na Ukrainę

Reprezentacja polskich rugbistów po raz drugi w historii będzie gościła na Arenie Lublin. Jutro biało-czerwoni zaczynają rozgrywki w Rugby Europe Trophy. Spotkają się z Ukrainą. - W tym meczu mamy coś do udowodnienia - mówił Blikkies Groenewald, trener reprezentacji Polski.

Nowy szkoleniowiec rodem z RPA miał tu z pewnością na myśli ubiegłoroczną porażkę z Ukraińcami na lubelskim stadionie. Wtedy nasi wschodni sąsiedzi minimalnie wygrali 20:17, choć punkty decydujące o zwycięstwie zdobyli tuż przed zakończeniem spotkania, po ewidentnym błędzie gospodarzy. Zresztą z Ukrainą mamy bardzo niekorzystny bilans spotkań, bo na jedenaście do tej pory rozegranych meczów tylko raz triumfowali Polacy.

Warto zauważyć, że od tego sezonu zmieniła się formuła tych rozgrywek. W ostatnich trzech edycjach cykl rywalizacji był dwuletni, a teraz zmagania zakończą się 22 kwietnia 2017 roku. Poza tym teraz drużyny będą ze sobą rozgrywały tylko jedno spotkanie, a nie jak do tej pory mecz i rewanż. Do Championship awansuje zdobywca pierwszego miejsca, a ostatni zespół spadnie do niższej klasy. Oprócz Ukrainy rywalami biało-czerwonych będą reprezentacje Holandii, Mołdawii, Portugalii, która spadła z Dywizji 1 A i Szwajcarii. Przed meczem kadra zebrała się 20 września na zgrupowaniu w hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej, skąd przyjedzie do Lublina. - Miałem okazję przez dwa dni obserwować treningi kadrowiczów - mówi lublinianin Jacek Zalejarz, wiceprezes Polskiego Związku Rugby. - Jestem zbudowany i wierzę, że pod względem techniczno-taktycznym sztab szkoleniowy przygotuje zespół bez zarzutu. Wszystkie zajęcia były prowadzone pod kątem czekającego nas meczu z Ukrainą. Dodam jeszcze, że asystentem trenera Groenewalda jest szkoleniowiec Budowlanych Lublin Stanisław Więciorek. Na zgrupowaniu było także czterech graczy lubelskiego klubu: Stanisław Powała-Niedźwiecki, Jakub Bobruk, Piotr Psuj i Piotr Wiśniewski.

W tej chwili w rankingu światowym Ukraina wyprzedza Polaków o dziesięć miejsc. Biało-czerwoni zajmują 37 pozycję, a Ukraina jest 27. Oczywiście to nie jest przepaść, bo jak twierdzą fachowcy w ogóle poziom tej grupy jest bardzo wyrównany i każdy może wygrać z każdym.

Oczywiście oprócz meczu seniorów z Ukrainą odbędzie się kilka imprez towarzyszących. - W programie mamy międzynarodowy turniej dla dzieci do lat 11 i 13 oraz mecz kadetów Budowlanych z Sokołem Lwów. Te imprezy zostaną rozegrane w godz. od 11 do 15 na stadionie przy ul. Krasińskiego - dodaje prezes Zalejarz. - Ponadto o godz. 15 na bocznym boisku Areny Lublin odbędzie się spotkanie weteranów Budowlanych i Chmielnickiego z Ukrainy. Tak więc emocji z pewnością nie zabraknie. Dlatego też zapraszam wszystkich sympatyków rugby i nie tylko na odwiedzenie obu stadionów.

Sobotnie spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.30 będzie też transmitowane przez telewizję Polsat Sport News.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU

Terminarz spotkań Polaków

Polska - Ukraina, 24 września 2016

Portugalia - Polska, 18 luty 2017

Mołdawia - Polska, 18 marca 2017

Polska - Holandia, 8 kwietnia 2017

Polska - Szwajcaria, 22 kwietnia 2017

Więcej o: