Tak wysoko w tabeli ekstraklasy Lech Poznań jeszcze w tym sezonie nie był

Po pokonaniu Pogoni Szczecin 3:1 - trzecim zwycięstwie w czwartym z ostatnich spotkań - piłkarze Lecha Poznań awansowali na ósme miejsce w tabeli ekstraklasy. Tak wysoko jeszcze nie byli w tym sezonie.

Dotychczas Kolejorz najwyższą lokatę zajmował w połowie lipca, gdy po bezbramkowym remisie ze Śląskiem Wrocław obie ekipy znajdowały się na dziewiątej pozycji. Potem lechici zanotowali ostry zjazd - gdy przegrali u siebie z Zagłębiem Lubin, wylądowali na przedostatnim miejscu, a po kolejnej wpadce (z Jagiellonią Białystok) jeszcze niżej. Utkwili tam na dłużej, bo ponieśli trzecią porażkę - 1:4 w Kielcach z Koroną.

Wtedy było już jasne, że zwolniony zostanie trener Jan Urban, który przed dymisją był jednak w stanie podnieść drużynę. Polski szkoleniowiec zostawił drużynę na dwunastej pozycji. Po zwycięskim debiucie trenera Nenada Bjelicy i 3:1 z Pogonią Szczecin, poznaniacy awansowali do pierwszej ósemki. Mają jedenaście punktów, czyli tyle samo, co Wisła Płock i Ruch Chorzów. Mają jednak gorszy bilans bramek od beniaminka i lepszy od śląskiej drużyny, która w poniedziałek nieoczekiwanie wygrała we Wrocławiu.

Lech Poznań w pierwszej ósemce jest jedynym zespołem z ujemnym bilansem bramkowym (8:10) i drużyną z najmniejszą liczbą strzelonych goli (to tylko jedna bramka na mecz). Kolejorz jako jedyny zespół w górnej połowie nie wygrał też meczu na wyjeździe.

Pozycja ekipy z Bułgarskiej może być nieco myląca, bo aż pięć z ośmiu spotkań w tym sezonie rozegrali oni na swoim stadionie. Wygrali tu trzy razy i przegrali dwa pojedynki.

Te zwycięstwa miały miejsce w czterech ostatnich kolejkach ekstraklasy. Gdyby stworzyć tabelę drugiej połowy początku sezonu, to... Lech Poznań byłby liderem z dziesięcioma wywalczonymi punktami. Jako jedyna drużyna bez porażki, wyprzedzałby o jeden punkt Lechię Gdańsk i Koronę Kielce. W prawdziwej tabeli, uwzględniającej wszystkie mecze z ostatnich dwóch miesięcy, traci pięć punktów do lidera, Jagiellonii Białystok, a także Lechii i Bruk-Betu Nieciecza.

źródło: Okazje.info