Trzecie miejsce Indykpolu AZS Olsztyn w Elblągu

Tym samym siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn nie obronili mistrzowskiego tytułu zdobytego przed rokiem w Turnieju Czterech Trenerów. Zawody wygrała Onico AZS Politechnika Warszawska.

Po rozegraniu serii sparingów z KPS Siedlce i Lotosem Treflem Gdańsk, siatkarze Indykpolu AZS wzięli udział w Turnieju Czterech Trenerów. Akademicy rywalizowali o Puchar Prezydenta Elbląga z trzema innymi drużynami występującymi w PlusLidze: Onico AZS Politechniką Warszawską, Lotosem Treflem Gdańsk i beniaminkiem Espadonem Szczecin.

Na początek porażka

Indykpol AZS Olsztyn przegrał na początek 1:3 z Onico AZS Politechniką Warszawską. Rywalizacja w każdym z setów była bardzo wyrównana, jednak w decydujących akcjach lepiej spisywali się siatkarze ze stolicy. W drugim sobotnim spotkaniu Lotos w trzech setach pokonał Espadon.

Dzień później odbył się mecz o trzecie miejsce oraz finał. Najpierw na parkiet wyszli pokonani, czyli zawodnicy z Olsztyna i Szczecina. Pierwszego seta lepiej zaczęli akademicy, którzy prowadzili w pewnym momencie 11:8. W końcówce partii lepiej grał jednak Espadon, który wyrównał stan seta na po 17, a następnie lepiej rozegrał końcówkę i zwyciężył 25:21. Drugi set niemal od początku ułożył się pod dyktando szczecinian, którzy w pewnym momencie prowadzili nawet ośmioma punktami. Olsztynianie próbowali gonić, ale Espadon ostatecznie utrzymał przewagę i ponownie wygrał do 21.

W trzeciej partii gra się wyrównała. W kluczowych akcjach lepiej spisywali się podopieczni Andrei Gardiniego, którzy zwyciężyli w tym secie 26:24 i zniwelowali straty. Początek czwartego seta należał do beniaminka PlusLigi, jednak AZS odrobił straty i doprowadził do remisu w całym meczu, wygrywając partię do 22.

O zwycięstwie musiał więc zdecydować tie-break, którego świetnie zaczęli akademicy. Indykpol AZS kontrolował przebieg seta i ostatecznie zwyciężył 15:8. zajmując trzecie miejsce w Turnieju Czterech Trenerów. Najlepsza okazała się Onico AZS Politechnika Warszawska po wygranej 3:1 nad Lotosem Treflem Gdańsk.

Oceny po meczu

- Nie graliśmy w Elblągu tak, jakbyśmy chcieli - ocenia Łukasz Makowski, rozgrywający Indykpolu AZS. - Nie możemy się jednak zbyt mocno przejmować naszą obecną dyspozycją, bowiem odpowiednia forma ma być przygotowana na ligę, a do jej początku zostało jeszcze trochę czasu.

I dodaje: - Dostałem szansę w meczu Espadonem Szczecin, ale nie będę siebie oceniać. Od tego są trenerzy. Niedawno dołączył do nas Ezequiel Palacios i szczególnie przeciwko szczecinianom pokazał, że wszyscy czterej przyjmujący są w stanie przechylić wynik każdego meczu na naszą szalę.

Elbląskie zawody były debiutem w Indykpol AZS dla wspomnianego Ezequiela Palaciosa. W dwóch spotkaniach Argentyńczyk zdobył 22 punkty. W meczu z Espadonem trener Andrea Gardini nie mógł skorzystać z trzech doświadczonych zawodników. Daniel Pliński pojechał bowiem do Katowic, gdzie odbyło się pożegnanie Pawła Zagumnego z reprezentacją Polski (w latach 2003-2009 rozgrywający występował w AZS Olsztyn). Paweł Woicki wrócił do Olsztyna, gdzie oczekiwał narodzin dziecka. Z kolei Jan Hadrava nadal przygotowuje się z reprezentacją Czech do eliminacji mistrzostw Europy.

Mistrzostwo Europy dla juniora AZS

W Elblągu zabrakło również Jakuba Kochanowskiego. Środkowy AZS wraz z kolegami rywalizował w Bułgarii o mistrzostwo Europy juniorów. Biało-czerwoni z Kochanowskim w roli kapitana zdobyli złote medale, wygrywając wszystkie siedem meczów, w tym ten finałowy z Ukrainą 3:1. Młody siatkarz wrócił już do Polski, a za kilka dni rozpocznie treningi z kolegami klubowymi.

18 września (niedziela) o godz. 16 w Galerii Warmińskiej odbędzie się oficjalna prezentacja całego zespołu. Klub ma zaprezentować stroje meczowe, a także przygotować mini-treningi i konkursy z nagrodami dla chętnych. Wstęp wolny.

Turniej Czterech Trenerów to nie koniec gier sparingowych w wykonaniu akademików. W dniach 16-17 września podopieczni Andrei Gardiniego rozegrają w Rypinie dwa mecze z Espadonem Szczecin. Ostatnim sprawdzianem Indykpolu AZS przed startem PlusLigi będzie natomiast Turniej Partnerstwa Lokalnego Piłki Siatkowej. Oprócz olsztynian wezmą w nim udział również Cerrad Czarni Radom, Cuprum Lubin i Espadon.