Krakowskie Forum Sportu. "Przykład idzie z Mediolanu"

Kraków w niedzielę po raz pierwszy zorganizuje Forum Sportu. - Otwieramy drzwi dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jaką ofertę sportową mają krakowskie kluby.

W ciągu kilku godzin czeka tam wiele niespodzianek. Będzie okazja do zadawania pytań wybitnym i znanym sportowcom, do wspólnych zdjęć i autografów. Obecność potwierdzili: Robert Korzeniowski - multimedalista, czterokrotny zdobywca olimpijskiego złota w chodzie sportowym, Krzysztof Ignaczak - mistrz świata w siatkówce, czołowy gracz Asseco Resovii, autor ciekawych felietonów, Leszek Kuzaj i Michał Kościuszko - mistrzowie kierownicy, Piotr Ogrodnik - wielokrotny mistrz świata w żeglarstwie, Artur Siódmiak - szczypiornista, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, animator plażowej piłki ręcznej, Paweł Janusz - mistrz świata, trener i popularyzator karate tradycyjnego, Rafał Simonides - mistrz świata World Muay Thai Council, Ilja Markow - utytułowany chodziarz, obecnie trener biegania.

Organizatorzy - Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa - nie wykluczają, że podczas forum pojawią się krakowscy olimpijczycy z Rio de Janeiro.

W ramach przeglądu ofert Miejskich Programów Sportowych (więcej s. 12-13) odbędą się: turniej, pokazy i konkursy indywidualne, nauka gry ulicznej piłki ręcznej - GOALCHA, gry i zabawy sportowo-rekreacyjne (siatkówka, piłka ręczna, rugby, piłka nożna) oraz prezentacja dotychczasowych osiągnięć uczestników programów.

Efektowne powinny być pokazy judo, gimnastyki sportowej, kick boxingu, szermierki, kendo, wushu, samoobrony, posłuszeństwa psów i jazdy rajdowej.

Przewidziano też pokazy sprzętu wojskowego, spadochronowego, policyjnego, straży miejskiej i straży pożarnej.

Organizatorzy zapewniają także atrakcje dla dzieci: dmuchane zamki, gry i zabawy zręcznościowe, rzuty do celu, animacje piłkarskie, szachy symultaniczne, tor lekkoatletyczny i konkursy. Chętni będą mogli zwiedzić Stadion Miejski im. Henryka Reymana.

Mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Andrzej Klemba: To pierwsze w historii Krakowa Forum Sportu. Skąd pomysł, by je zorganizować?

Krzysztof Kowal: Kiedyś powiedzieliśmy sobie, że mieszkańcy miasta chyba za mało wiedzą, co dzieje się w krakowskim sporcie. Zastanawialiśmy się, jak im przedstawić ofertę klubów. Trochę korzystamy z wzoru Mediolanu, gdzie raz w roku odbywa wielkie święto sportu. Wszystkie organizacje i kluby sportowe działające na terenie miasta pokazują, także w praktyce, jaka jest ich oferta. Tak by przyciągnąć kolejnych młodych sportowców do swoich sekcji. Stąd pomysł, by także wszystkie kluby w Krakowie, które oczywiście chcą takiej promocji, pojawiły się na stadionie miejskim im. Henryka Reymana. Będzie można dowiedzieć się, jaka jest ich oferta, ale także zobaczyć gwiazdy sportu, które będą przekonywały, że to właśnie uprawiana przez nich dyscyplina jest najfajniejsza.

Jakich atrakcji można się spodziewać?

- Wiadomo, że nic tak nie przyciąga młodzieży jak gwiazdy sportu. Będą więc m.in. znakomici kierowcy rajdowi Leszek Kuzaj czy Michał Kościuszko, piłkarz ręczny Artur Siódmiak czy siatkarz Krzysztof Ignaczak. Nie zabraknie też najbardziej popularnej dyscypliny - piłki nożnej. Na stadionie Wisły zostanie rozegrany finał turnieju, którego eliminacje odbyły się na orlikach. Zagrać na płycie głównej takiego obiektu to chyba marzenie każdego młodego piłkarza i olbrzymie przeżycie. Pokażemy też trochę mniej popularne dyscypliny jak Muay Thai. Będzie to forma pikniku rodzinnego, w trakcie którego zorganizujemy też zwiedzanie stadionu. Chcemy trochę odczarować ten obiekt i zadać kłam, że nie jest to tylko betonowy moloch bez serca i bez duszy. Będziemy walczyć ze stwierdzeniem, że stadion Wisły jest brzydki. Organizujemy forum po raz pierwszy, ale z myślą, by ta impreza była cykliczna i na stałe zagościła w kalendarzu krakowskiego sportu. Chcemy organizować ją na początku września, bo wtedy rusza rok szkolny i jest to doskonały moment na przedstawienie całej oferty. Wtedy też kluby rozpoczynają nowe nabory do sekcji. To będą otwarte drzwi dla miłośników sportu.

Copyright © Agora SA