Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016. Wiemy, kiedy startują radomianki

W Rio De Janeiro rozpoczęły się letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Do rywalizacji w biało - czerwonych barwach szykują się m.in. zawodniczki Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start: Justyna Kozdryk i Alicja Fiodorow.

Justynę Kozdryk, atletkę radomskiego klubu start w Brazylii czeka już drugiego dnia imprezy. W piątek 9 września w Rio De Janeiro powalczy o swój drugi w karierze medal Igrzysk Paraolimpijskich. Pierwszy wywalczyła w 2008 roku na igrzyskach w Pekinie. Wówczas w swojej dyscyplinie sportu, czyli podnoszeniu ciężarów, dźwignęła ciężar ważący 92,5 kilograma. Dało jej to srebrny medal i stałe miejsce w historii startów biało - czerwonych na najważniejszej imprezie dla każdego sportowca. Ale pani Justyna, raczej nie zamierza poprzestać na tym jednym medalu paraolimpiady. Klubowy trener Mirosław Malec jest przekonany, że jego podopieczna ma w sobie mega motywację, by w Brazylii powalczyć o kolejny laur i dołożyć go do i tak już bogatej kolekcji. Bo trzeba przypomnieć, że Justyna Kozdryk to wielokrotna medalistka zawodów rangi mistrzostw Świata i Europy. Mierząca 116 centymetrów sportsmenka z powodzeniem rywalizuje wśród sportowców niepełnosprawnych, a także kolekcjonuje trofea w rywalizacji z pełnosprawnymi.

- Justyna profesjonalnie podeszła do tematu przygotowań. Ćwiczyła sumiennie na treningach w klubie, na kadrze. Korzystała także z pomocy specjalistów od fizjoterapii, dietetyki i psychologii sportu. Jest wzorem i tytanem pracy. Jestem optymistą i wierzę, że z Brazylii wróci z medalem. Może nawet złotym - skomentował trener Malec.

Tymczasem druga z zawodniczek RSSiRON Start Alicja Fidorow wystąpi w Rio w rywalizacji lekkoatletek. W nocy z piątku na sobotę polskiego czasu (ok. 1 w nocy) przystąpi do eliminacji biegu na 100 metrów w kategorii T-47 (oznaczenie grupy schorzeń). Jeśli radomska sprinterka zdoła awansować do finału tej konkurencji, to o medal powalczy w niedzielę 11.09. W Brazylii sprinterka Startu radom będzie też biegać na dwukrotnie dłuższym dystansie. Eliminacje na 200 metrów zaplanowano na stadionie olimpijskim na czwartek 15 września, finał odbędzie się dzień później.