Škoda Poznań Bike Challenge już w niedzielę. Rowerowe wyzwanie dla miasta

W czasie, gdy w Poznaniu toczy się dyskusja o miejscu rowerzystów na ulicach, w niedzielę odbędzie się w mieście Škoda Poznań Bike Challenge - największy amatorski wyścig kolarski w tej części Europy.

- Wszyscy widzimy, że w Poznaniu coraz więcej ludzi porusza się na rowerach. Nie każdy może wystartować w igrzyskach olimpijskich czy na mistrzostwach świata, ale każdy może się sprawdzić w Poznań Bike Challenge - mówi Wojciech Bąbała, który odpowiada za bezpieczeństwo niedzielnych zawodów.

To trzecia edycja imprezy, która od 2014 roku rozrasta się bardzo szybko. - W pierwszym roku mieliśmy trzy tysiące, a w tym blisko sześć i pół tysiąca kolarzy - podkreśla Mateusz Klawiter, organizator Škoda Poznań Bike Challenge.

Rowerzyści pojadą na czterech dystansach - od pięciokilometrowej pętli dla najmłodszych wokół Jeziora Maltańskiego, poprzez trasę rodzinną na 18 km, 50-kilometrowy wyścig ulicami Poznania, aż po najbardziej wymagający start na 120 kilometrów, który jest eliminacją do przyszłorocznych mistrzostw świata amatorów we Francji. Wszystkie pakiety startowe zostały już wyprzedane.

Tak duża liczba uczestników sprawia, że już od godz. 8 aż do godz. 19 pojawią się utrudnienia w ruchu drogowym i zmiany w komunikacji miejskiej. - Apelujemy o to, by przychylnie spojrzeć na zmagania zawodników. Być dumnym, że takie zawody odbywają się w Poznaniu. Może nawet dopingować uczestników - mówi Wojciech Bąbała.

- W tym roku mamy nowość: przygotowaliśmy strefy kibica przy Zamku, na Śródce i na ul. Warszawskiej. Będzie tam muzyka, gadżety dla kibiców i pomoc w dopingu. Zapraszamy tam wszystkich mieszkańców - opowiada Klawiter.

Dla zawodników z bardziej sportowym zacięciem niewątpliwą atrakcją będzie obecność polskiego zawodowego kolarza, Bartosza Huzarskiego. - Przyjedzie do nas prosto z wyścigu Vuelta Espana. Z nim i z zawodnikami grupy Verva Active Jet będzie można porozmawiać o kulisach największych wyścigów kolarskich na świecie - zapewnia Mateusz Klawiter.

Zaplanowane na niedzielę zawody Škoda Poznań Bike Challenge przypadają akurat wtedy, gdy w stolicy Wielkopolski toczy się dyskusja o miejscu i roli dla rowerzystów na ulicach miasta - po tym, gdy na ulicach w centrum wymalowano pasy dla rowerów. - Oprócz tego, że przygotowujemy się do najważniejszego dla nas dnia zawodów, to zajmujemy się też pracą edukacyjną. Prowadzimy m.in. cykl z udziałem naszej olimpijki Katarzyny Niewiadomej, w którym udzielamy porad na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze. Mam nadzieję, że zwiększa to bezpieczeństwo rowerzystów w mieście. Uczymy tolerancji zarówno jeżdżących na rowerach, jak i kierowców - mówi Mateusz Klawiter. - Poznań, wzorem wielu europejskich miast, rozwija swoją sieć ścieżek rowerowych. Mam nadzieję, że naszymi działaniami pomagamy także w rozwoju kolarstwa - dodaje.

Więcej o: