Kamil Fabisiak już na kortach w Rio de Janeiro. "Damy z siebie wszystko"

32-letni Kamil Fabisiak to jedyny reprezentant płockich klubów na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Walkę rozpocznie już w piątek.

W Rio wystąpi ok. 4300 paraolimpijczyków z ponad 160 krajów. Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w środę. Tenisiści przystąpią do rywalizacji 9 września. Zagrają na kilkunastu kortach, przy głównym są trybuny na 9200 miejsc.

Fabisiak trenuje tenis na wózkach od 10 lat, to obecnie numer jeden w Polsce. Cztery lata temu wystąpił w Londynie, ale wówczas był na innym etapie kariery i już sam start był sukcesem. Teraz zawodnik Stowarzyszenia Integracyjny Klub Tenisa w Płocku plasuje się ok. 20 miejsca w światowym rankingu. Do Rio zakwalifikował się wraz z Tadeuszem Kruszelnickim, zagrają w singlu i wspólnie w deblu. Losowanie zawodów w czwartek, pierwsze mecze - w piątek. W singlu wystąpi 56 graczy, w deblu - 28 ekip.

W Brazylii Fabisiak i Kruszelnicki są wraz z trenerem kadry Rafałem Helbikiem oraz fizjoterapeutą Witoldem Szachowiczem.

- Na razie wszystko jest w porządku, z treningami nie ma problemu, ćwiczymy dwa razy dziennie na kortach, to są luźne treningi i sparingi z innymi ekipami -opowiada Kamil. - Do posiłków nie mamy zastrzeżeń, warunki w wiosce olimpijskiej są identyczne, jak kilka tygodni temu na igrzyskach. Trzeba jednak uważać na kradzieże, dlatego rzeczy wartościowe nosimy przy sobie. Nastawienie mamy pozytywne, gra się dobrze, w zawodach damy z siebie wszystko.

W Brazylii w singlu 16 najlepszych zawodników zostanie rozstawionych, sporo zależy więc od losowania, bo już w pierwszej rundzie Fabisiak może trafić np. na numer 1. Marzeniem zawodnika SIKT jest oczywiście medal, ale realnie dobrym wynikiem byłoby przejście dwóch rund, czyli miejsce w czołowej 16. W deblu polska dwójka liczy minimum na szczebel więcej, czyli dojście do ćwierćfinału, a to oznaczałoby miejsca 5-8 na świecie.

Medaliści otrzymają nagrody finansowe: za złoty - 64400 zł, srebrny - 46 tys. zł, brąz - 36800 zł. Dodatkowo zapewnią sobie emeryturę po 40. roku życia, obecnie to ponad 2,6 tys. zł netto. W ub.r. pobierało ją 241 paraolimpijczyków, 266 medalistów igrzysk olimpijskich i 61 medalistów zawodów Przyjaźń 84.

Więcej o: