Akademickie mistrzostwa świata w wioślarstwie wystartowały.

Krystyna Lemańczyk w jedynce oraz Monika Kowalska i Martyna Mikołajczak w dwójce podwójnej wagi lekkiej zdobyły bezpośredni awans do finałów podczas pierwszej sesji zawodów Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie, które rozpoczęły się w Poznaniu

Jako pierwsi na starcie stanęli mężczyźni rywalizujący w dwójce bez sternika. Pierwsze trzy osady z każdego wyścigu uzyskiwały awans do półfinału. W pierwszym przedbiegu zwyciężyli reprezentanci Australii Angus Moore i Nathan Bowden. Polski duet Rafał Kowalczyk i Damian Rosolski po zaciętej walce na finiszu zajął czwartą lokatę i powalczy w repasażach. Do bezpośredniego awansu Polakom zabrakło 0,08 s. W drugim wyścigu najlepsi okazali się Chińczycy Yujie Shao i Jian Ma, zaś trzeci przedbieg wygrali Czesi Jakub Podrazil i Lukas Helesic.

W kolejnej konkurencji, dwójce podwójnej mężczyzn bezpośredni awans do finału uzyskali zwycięzcy przedbiegów - Australijczycy William Mure i Max McQueeney i Niemcy Timo Piontek i Stephan Krueger, olimpijczyk z Rio de Janeiro. Pozostałe osady o finał powalczą w repasażach.

Wśród kobiet w dwójce podwójnej prawo występu w finale wywalczyły po dwie pierwsze osady z dwóch wyścigów - Czeszki Lenka Antosova i Kristyna Fleissnerova, Włoszki Paola Piazzolla i Eleonora Trivella, Polki Olga Michałkiewicz i Katarzyna Zillmann i Holenderki Rosa Bas i Roos de Jong.

W jedynce kobiet do finału bezpośrednio awansowała reprezentantka Polski Krystyna Lemańczyk oraz Austriaczka Lisa Farthofer.

Ciekawie zapowiada się walka w jedynce mężczyzn. Po przedbiegach do półfinałów awansowali między innymi złoty medalista AMŚ sprzed dwóch lat Węgier Bendeguz Petervari-Molnar i zdobywca brązowego krążka na tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Świata Czech Michal Plocek. Swój wyścig wygrał reprezentant Polski Dominik Czaja i pewnie wszedł do kolejnej rundy.

W jedynce wagi lekkiej kobiet najlepsze dwie zawodniczki z dwóch przedbiegów uzyskały awans do finału - Australijka Amy James, Niemka Luisa Sophie Werner , Austriaczka Anja Manoutscheri i Kanadyjka Patricia Mara. Polka Sylwia Zimnicka była trzecia w drugim wyścigu i poszuka swojej szansy w repasażach.

W jedynce wagi lekkiej w gronie półfinalistów znalazł się między innymi Polak Jerzy Kowalski, zajmując drugą lokatę w swojej serii.

W dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet do finału awansowały dwie pierwsze osady z każdego z dwóch wyścigów - Rosjanki Anastasija Lebedeva, Anastasiia Ianina, obrończynie tytułu mistrzowskiego Polki Monika Kowalska i Martyna Mikołajczak, Włoszki Federica Cesarini i Valentina Rodini oraz Australijki Annabel Gibson i Sophie Jerapetritis.

W rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn najlepsi okazali się Włosi Matteo Mulas i Andrea Fois oraz Niemcy Johannes Ursprung i Cedric Kulbach i to oni awansowali do finału.

Przedbiegi czwórek mężczyzn wygrali Brytyjczycy i Włosi, którzy mogą być już pewni występu w wyścigu o medale. Pozostałe zespoły, w tym Polacy Patryk Przekopski, Michał Szpakowski, Robert Fuchs i Mateusz Wilangowski czeka walka w repasażach.

W wyścigu czwórek wagi lekkiej mężczyzn, służącym ustaleniu torów w finale najlepsi byli Francuzi przed Brytyjczykami i Polakami.

Więcej o: