Olimpijskie finały bez lekkoatletów z Warmii i Mazur

Sportowcy z regionu nie odgrywają niestety na razie istotnej roli w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Do finałów swoich konkurencji nie zakwalifikowali się pochodząca z Elbląga Emilia Ankiewicz i Karol Zalewski z AZS UWM Olsztyn.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w rywalizacji na 400 metrów przez płotki wystartowała Emilia Ankiewicz.

Biegacze bez większych sukcesów

Urodzona w Elblągu zawodniczka 15 sierpnia zajęła trzecie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, ostatnie promowane bezpośrednim awansem. Zawodniczka AZS AWF Warszawa uzyskała czas 55,89 sek. i ustanowiła nowy rekord życiowy. Zwyciężyła Dunka Sara Petersen z rezultatem 55,20 sek. Najlepszy czas kwalifikacji miała Ristananna Tracey z Jamajki (54,88 sek.) Ankiewicz była ostatecznie dziewiąta.

W półfinale rozgrywanym dzień później Emilia Ankiewicz pobiegła jednak wolniej niż w eliminacjach (55,99 sek.) i zajęła 7. lokatę w swoim biegu. Był to 23., przedostatni wynik rywalizacji. Zwyciężyła Amerykanka Ashley Spencer (54,87 sek.). Finał 400 metrów przez płotki odbędzie się w nocy z 18 na 19 sierpnia.

Już po pierwszym biegu z rywalizacją na 200 metrów pożegnał się Karol Zalewski, mistrz Polski w tej konkurencji. Sprinter AZS UWM Olsztyn uzyskał 20,54 sek. i zajął 5. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, co nie dało mu kwalifikacji. Zwyciężył Amerykanin LaShawn Merritt (20,15 sek.), mistrz olimpijski z Pekinu w biegu na 400 metrów.

Finał biegu na 200 metrów odbędzie się także w nocy z 18 na 19 sierpnia.

W innych dyscyplinach też bez medali

Nie powiodło się również pływaczce Joannie Zachoszcz, która rywalizowała na 10 km na otwartym akwenie. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn zajęła 22. miejsce, spośród 26 startujących. Zachoszcz uzyskała czas 1,59,20,4 godz. Zwyciężyła Holenderka Sharon van Rouwendaal (1,56,32,1 godz.).

Jak do tej pory sportowcy z Warmii i Mazur nie odnoszą więc sukcesów. Przypomnijmy, że w ubiegły piątek Maciej Sarnacki odpadł w drugiej rundzie rywalizacji judoków w kategorii powyżej 100 kg. Lepszy od olsztynianina okazał się Or Sasson z Izraela. Złoty medal wywalczył Francuz Teddy Riner, który powtórzył wyczyn z igrzysk w Londynie.

Najbliżej zdobycia olimpijskiego krążka był pochodzący z Mrągowa Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Startujący w klasie RS:X żeglarz przez większość rywalizacji zajmował trzecią pozycję. W ostatnim wyścigu wyprzedził go jednak Francuz Pierre Le Coq. Najlepszy okazał się Holender Dorian van Rijsselberghe.

Szans na medal dla sportowców z regionu pozostało coraz mniej. 18 sierpnia w eliminacjach i ewentualnym finale pchnięcia kulą wystąpi Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno). Dzień później w kwalifikacjach sztafety 4 x 400 metrów pobiegnie reprezentacja Polski, z Kacprem Kozłowskim i Karolem Zalewskim w składzie. Finał tej konkurencji w niedzielę.