Piłkarz Naki Olsztyn testowany w Anglii. Będzie transfer?

- W Sunderland AFC jest niesamowicie - mówi podekscytowany 16-letni Piotr Dominik.

- W klubie bardzo dbają o szczegóły - mówi młody zawodnik Naki Olsztyn. - Najbardziej podoba mi się to, że nie ma podziału na lepszych i gorszych. Juniorzy trenują na tym samym boisku, co seniorzy. Posiłki jemy z piłkarzami pierwszego zespołu, który gra w Premier League. Młodzi znają jednak swoje miejsce w szeregu.

Anglia to jedno z najlepszych miejsc do rozwoju młodego piłkarze. Dość przypomnieć, że dwie ostatnie edycje młodzieżowej Ligi Mistrzów wygrała Chelsea Londyn. Teraz przed Piotrem Dominikiem otworzyła się szansa na wielką karierę w Sunderlandzie. - Szansa na transfer jest spora - uważa nastolatek. - Klub obserwował mnie od dawna. W Sunderlandzie uważają, że gry w piłkę można się nauczyć. Niezbędne już na tym etapie są natomiast chęci i pełna koncentracja na rozwoju.

Jak opowiada Piotr Dominik, w swojej krótkiej karierze piłkarskiej grał już chyba na każdej możliwej pozycji. Sunderland stara się w pełni wykorzystać wszechstronność nastolatka. - Na treningach gram na prawej obronie, natomiast w ostatnim sparingu wystąpiłem na lewej stronie defensywy.

Testy 16-letniego olsztynianina w Anglii są sukcesem nie tylko młodego gracza, ale i szkółki piłkarskiej Naki Olsztyn. - Dostanie się na testy do Anglii nie jest proste - przyznaje Andrzej Nakielski, założyciel olsztyńskiej akademii. - W Polsce młodych piłkarzy klubom się podsyła. Brytyjczycy sami zgłaszają się po zawodników, którzy według niech dobrze rokują. Dobór testowanych piłkarzy jest bardzo staranny. Poszukują graczy dobrych nie w tej chwili, ale takich, którzy będą świetni za 3-4 lata. Zapraszają zawodnika na krótkie testy, by za pół roku zrobić to samo, sprawdzić stopień jego rozwoju i podjąć decyzję. Piotrek spodobał się Sunderlandowi, ponieważ to szybki, silny i poukładany mentalnie piłkarz. Na pozór nie sprawia wrażenia wielkiego talentu, ale jego atutem jest to, że stale się rozwija i chce się doskonalić.

Sunderland AFC to klub z ogromnymi tradycjami. Powstał w 1879 roku, był sześciokrotnie mistrzem Anglii, ostatni raz w 1936 roku. Miniony sezon w Premier League zespół zakończył na 17. miejscu.

Więcej o: