Kto z Krakowa i Małopolski jedzie na Igrzyska Olimpijskie

Najliczniejsza ekipa wystartuje w kajakarstwie górskim. Największe szanse na medal mają jednak kolarz i tenisistka.

Do Rio de Janeiro pojedzie pięciu kajakarzy. Na Igrzyskach zadebiutują Grzegorz Hedwig i Maciej Okręglak ze Startu Nowy Sącz. Olimpijskie doświadczenie mają za to zawodnicy KKK Kraków - Natalia Pacierpnik (7. miejsce w K1 w 2012 roku) oraz startujący w C2 Marcin Pochwała (10. w 2004 roku, 8. w 2008 roku, 5. w 2012 roku) i Piotr Szczepańaki (5. w 2012).

W Brazylii wystartują też wioślarze urodzeni w Krakowie - Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa), Anna Wierzbowska i Maria Wierzbowska (Bydgostia). Wszyscy w IO zadebiutują.

W Krakowie nigdy nie brakowało dobrych chodziarzy. I w skromnej trzyosobowej grupie z Krakowa dwoje uprawia właśnie tę konkurencję. To Agnieszka Szwarnóg i Jakub Jelonek. Zawodniczka AZS AWF cztery lata temu w Londynie była 22. w chodzie na 20 km. Jelonek startował w 2008 roku w Pekinie - był 46. Kulomiot Michał Haratyk (AZS AWF) na IO jedzie po raz pierwszy.

Jedyną polską gimnastyczką sportową w Brazylii będzie Katarzyna Jurkowska-Kowalska z Wisły Kraków. 24-letnia zawodniczka będzie debiutantką.

Podobnie zresztą jak dużo lepiej znani - mieszkający pod Krakowem Rafał Majka i pochodząca z Limanowej Katarzyna Niewiadoma. Ta dwójka może się liczyć w walce o medale. Podobnie jak Agnieszka Radwańska. Związana z Krakowem najlepsza polska tenisistka do Rio de Janeiro pojedzie jednak jako zawodniczka Mery Warszawa.

Na Igrzyskach Olimpijskich wystartują także łuczniczka Karina Pałka-Lipiarska (Grot Zabierzów) i pływak Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim).

Więcej o: