Finał mistrzostw Polski juniorów. Częstochowa szczęśliwa dla Daniela Kaczmarka

Niespodziewanym zwycięzcą sobotniego finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski został Daniel Kaczmarek z Unii Leszno. Na podium stanęli jeszcze Paweł Przedpełski i Bartosz Smektała, a dla dwójki żużlowców Włókniarza zabrakło miejsce w czołówce.

Sobotni finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski miał dla częstochowskich kibiców wyjątkowe znaczenie. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat młodzi zawodnicy Włókniarza wymieniani byli w gronie cichych faworytów tej imprezy. Hubert Łęgowik od początku ligowego sezonu radzi sobie wyśmienicie, natomiast odkąd Oskar Polis rozpoczął współpracę z Januszem Stachyrą stał się zupełnie innym zawodnikiem. Ponadto dzień przed częstochowskim finałem Łęgowik z Polisem zdobyli brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par w Rybniku, ustępując miejsca jedynie ekstraligowcom z Unii Leszno i gospodarzom po biegu dodatkowym.

Atutem częstochowian miał być własny tor. Niestety, padający przez ostatnie dni deszcz oraz niekorzystna w dniu zawodów aura sprawiły, że tor był dla nich taką samą niewiadomą, jak dla pozostałych uczestników finału i było to widać już po pierwszej fazie zawodów. Gdy po dwóch seriach reprezentanci gospodarzy mieli na koncie po dwa punkty stało się jasne, że z marzeniami o medalu muszą się pożegnać.

Od początku ton rywalizacji nadawali finaliści mistrzostw świata juniorów - Krystian Pieszczek, Paweł Przedpełski, zawsze dobrze radzący sobie przy Olsztyńskiej Bartosz Smektała, a także niespodziewanie Daniel Kaczmarek.

Przed trzecią serią startów na czele klasyfikacji z kompletem punktów znajdowali się Pieszczek i Przedpełski. Obaj spotkali się w dwunastym wyścigu. Wydawało się, że zwycięstwo torunianina przesądza sprawę złotego medalu, jednak mający już medal MIMP w swej kolekcji Przedpełski w czwartej serii minął metę trzeci i wtedy na czoło wysunął się Kaczmarek. Żużlowiec Unii nie oddał już prowadzenia.

Wyścig barażowy o srebro, w strugach deszczu stoczyli Przedpełski i Smektała. Żużlowiec Unii po przegranym starcie kilkukrotnie próbował minąć bardziej doświadczonego rywala, ale ostatecznie na drugim stopniu podium stanął Paweł Przedpełski.

Niepewna aura odstraszyła kibiców. Zawody oglądała garstka najwierniejszych sympatyków czarnego sportu. Hubert Łęgowik i Oskar Polis dobrą jazdą w lidze i piątkowym medalem mistrzostw Polski par rozbudzili apetyty fanów na sukces, ale tym razem zawiedli. W pierwszej części zawodów słabo wychodzili ze startu, a na wymagającym torze wyprzedzanie było bardzo trudne, choć w kilku wyścigach mieliśmy do czynienia z efektownymi mijankami. Trzeba jednak pamiętać, że Łęgowik od niedzieli walczył z kontuzją barku Mimo to został najwyżej sklasyfikowanym w finale pierwszoligowcem, a w czternastym wyścigu pokonał Kacpra Worynę i Pawła Przedpełskiego.

Słowa uznania należą się sędziemu za szybkie przeprowadzenie zawodów. Turniej rozegrano w niecałe dwie godziny. Ułatwili mu to zawodnicy, bowiem autorem jedynego upadku w zawodach był Oskar Bober z Orła Łódź.

Klasyfikacja końcowa finału MIMP:

1. Daniel Kaczmarek (Unia Leszno) 14 (3,2,3,3,3)

2. Paweł Przedpełski (Get Well Toruń) 13+3 (3,3,3,1,3)

3. Bartosz Smektała (Unia Leszno) 13+2 (3,1,3,3,3)

4. Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra) 12 (3,3,2,2,2)

5. Kacper Woryna (ROW Rybnik) 10 (2,2,1,2,3)

6. Adrian Gała (Sparta Wrocław) 9 (1,2,3,1,2)

7. Dominik Kubera (Unia Leszno) 8 (1,1,2,3,1)

8. Hubert Łęgowik (Włókniarz Częstochowa) 7 (2,0,2,3,0)

9. Robert Chmiel (ROW Rybnik) (2,3,1,0,1)

10. Marcin Nowak (GKM Grudziądz) 6 (0,0,2,2,2)

11. Oskar Bober (Orzeł Łódź) 5 (2,3,0,0,w)

12. Mike Trzensiok (GKM Grudziądz) 4 (0,0,0,2,2)

13. Rafał Karczmarz (Stal Gorzów) 4 (1,2,0,1,0)

14. Oskar Polis (Włókniarz Częstochowa) 4 (1,1,1,0,1)

15. Adrian Cyfer (Stal Gorzów) 3 (0,1,0,1,1)

16. Dawid Wawrzyniak (Wybrzeże Gdańsk) 1 (0,0,1,0,0)

17. Sebastian Niedźwiedź (Falubaz Zielona Góra) NS

Bieg po biegu:

I. Kaczmarek, Woryna, Gała, Cyfer

II. Smektała, Chmiel, Polis, Wawrzyniak

III. Pieszczek, Łęgowik, Karczmarz, Trzensiok

IV. Przedpełski, Bober, Kubera, Nowak

V. Przedpełski, Kaczmarek, Smektała, Trzensiok

VI. Pieszczek, Woryna, Polis, Nowak

VII. Chmiel, Gała, Kubera, Łęgowik

VIII. Bober, Karczmarz, Cyfer, Wawrzyniak

IX. Kaczmarek, Łęgowik, Polis, Bober

X. Smektała, Kubera, Woryna, Karczmarz

XI. Gała, Nowak, Wawrzyniak, Trzensiok

XII. Przedpełski, Pieszczek, Chmiel, Cyfer

XIII. Kaczmarek, Nowak, Karczmarz, Chmiel

XIV. Łęgowik, Woryna, Przedpełski, Wawrzyniak

XV. Smektała, Pieszczek, Gała, Bober

XVI. Kubera, Trzensiok, Cyfer, Polis

XVII. Kaczmarek, Pieszczek, Kubera, Wawrzyniak

XVIII. Woryna, Trzensiok, Chmiel, Bober (w/u)

XIX. Przedpełski, Gała, Polis, Karczmarz

XX. Smektała, Nowak, Cyfer, Łęgowik

XXI. Przedpełski, Smektała

Więcej o: