O Łukaszu Załusce - "Jest szalenie ambitny"

Przy Reymonta znów tuż przed startem ligi wypada bramkarz. Dlatego kontrakt z klubem prawdopodobnie podpisze Łukasz Załuska.

Przed rokiem przed początkiem sezonu Michałowi Buchalikowi odnowiła się kontuzja kolana, a wcześniej urazu nabawił się Michał Miśkiewicz i krakowianie mieli tylko młodego Mateusza Zająca.

W Krakowie zameldował się Radosław Cierzniak. - Rozmowy trwały tylko dwa dni - opowiadał.

W tym roku Buchalika po raz kolejny zawiodło kolano. Może podwójnie żałować, bo wydawało się, że jest bliski wygrania rywalizacji z Miśkiewiczem.

A że od zimy w klubie nie ma Cierzniaka, jedynym konkurentem Miśkiewicza zostałby... Zając. Wdowczyk przyznaje, że potrzebuje doświadczonego piłkarza. - Buchalik pewnie do końca rywalizowałby z Miśkiewiczem. Jeszcze nie wiem, czy ten drugi będzie podstawowym bramkarzem - mówił po sparingu ze Śląskiem Wrocław.

Trener ma wątpliwości, bo za chwilę powinien mieć do dyspozycji Załuskę. Krakowianie znów szybko znaleźli zastępstwo Buchalika i 34-letni piłkarz przechodzi już w Krakowie testy medyczne. Podobnie jak przed rokiem, klub postawił na gracza z doświadczeniem ze Szkocji. Zanim Cierzniak przyjechał pod Wawel, grał w Dundee United. Załuska w tym klubie rozpoczął przygodę za granicą.

Spisywał się na tyle dobrze, że trafił do reprezentacji Polski - rozegrał jeden mecz za kadencji Leo Beenhakkera - i Celticu Glasgow. Tyle że tam mecze oglądał głównie z ławki rezerwowych. Przegrał rywalizację z Arturem Borucem, Fraserem Forsterem i Craigiem Gordonem. W końcu przeniósł się do Bundesligi i podpisał roczny kontrakt w SV Darmstadt. W pierwszej drużynie zagrał tylko raz. Teraz miały się nim interesować Jagiellonia Białystok i Bruk-Bet Termalica Nieciecza, ale prawdopodobnie zwiąże się z Wisłą.

- Pobyt Łukasza za granicą trwał bardzo długo. W Dundee prezentował się bardzo dobrze, ale później nie pograł za dużo. To głównie z tego powodu wraca do kraju. Jest szalenie ambitny i pewnie go to frustrowało. Chyba czas, by napisał nowy rozdział. To dobry ruch - ocenia Andrzej Dawidziuk, który uczył Załuski fachu w szkółce w Szamotułach.

Były trener nie uważa, że długie przesiadywanie na ławce będzie problemem bramkarza.

- To nie będzie odgrywało dużej roli. Zresztą rozgrywał za granicą spotkania potrzebne do utrzymania rytmu meczowego, brakowało mu tylko występów na najwyższym poziomie. W tym wieku jest w stanie grać z marszu. Może podnieść poziom bramkarzy w ekstraklasie - przewiduje Dawidziuk.

By tak się stało, musi wygrać rywalizację z Miśkiewiczem. Bramkarz Wisły w ostatnim sparingu przed ligą nie błyszczał. Problemy stwarzały mu przede wszystkim dośrodkowania. - Na pewno potrafi grać lepiej - przyznał Wdowczyk.

Dawidziuk: - Nikt nie położy się przed Załuską i nie odda mu za darmo miejsca w składzie. To będzie ciekawa rywalizacja, z pożytkiem dla bramkarzy i drużyny.

Więcej o: