Rzeszów czeka na Tour de Pologne. Uwaga na utrudnienia

12 lipca wystartował 73. Tour de Pologne UCI World Tour 2016. Najlepsi kolarze świata w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim pojawią się dopiero w piątek, podczas IV etapu zawodów. Wtedy też mieszkańcy stolicy Podkarpacia i powiatu będą musieli uzbroić się w cierpliwość ze względu na spore utrudniania w ruchu drogowym.

Chcesz wiedzieć wszystko o sporcie na Podkarpaciu? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL

Wyścig Tour de Pologne po raz drugi z rzędu i zarazem szósty w historii zawita do Rzeszowa. W tegorocznej edycji Tour de Pologne UCI World Tour 2016 wystartuje 25 ekip liczących łącznie 248 zawodników. Wśród nich będzie 24 Polaków, na czele z Michałem Kwiatkowskim - mistrzem świata z 2014 roku - który reprezentuje obecnie Team Sky. - Po przerwie spowodowanej chorobą trenowałem przez trzy tygodnie w Karkonoszach i mam wrażenie, że nie było najgorzej. Potrafiłem walczyć o klasyfikację generalną TdP w 2012 roku, mam nadzieję, że teraz dyspozycja pozwoli, aby zbyt szybko nie stracić szansy na tę klasyfikację. Ogólnie jedziemy w bardzo silnym składzie, jest Nicolas Roche, jest Leopold Konig. A ja każdego dnia będę sprawdzał swoją formę i przekonam się, czy problemy, które miałem w tym sezonie się nie powtórzą - mówił przed wtorkowym startem Kwiatkowski.

Polakowi kibicuje Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. - Mam nadzieję, że ten wyścig pozwoli Michałowi odnaleźć się w tym sezonie i prezentować najwyższą formę - zaznaczył Lang i dodał. - Każdy wyścig ma swoją specyfikę. Wiadomo, że Tour de Pologne nie będzie Tour de France, bo nie mamy 21 dni i takich gór. Ale mamy 7 dni i nasz wyścig w ciągu tych siedmiu dni zawsze odkrywał jakieś gwiazdy. Odkrył Marcela Kittela, Petera Sagana, Andre Greipela, Rafała Majkę, Michała Kwiatkowskiego.

7 etapów Tour de Pologne

Oprócz wspomnianego Kwiatkowskiego, Roche i Koniga, podczas wyścigu dookoła Polski zobaczyć będzie można innych czołowych kolarzy. W tym m.in. Belga, mistrza świata z 2012 Philippe Gilberta z grupy BMC Racing Team. - Cieszę się, że jestem w Polsce, to bardzo fajny wyścig. Zawsze staram się walczyć o klasyfikację generalną i tak będzie również tym razem, ale nie zapominam o konkretnych etapach. Dla mnie bardzo ważne jest, aby zdobyć jak najlepszą formę na igrzyska w Rio - przyznał Gilbert.

73. Tour de Pologne podzielony został na siedem etapów. Kolarze łącznie do pokonania będą mieli 1190 km. We wtorek po godz. 13 zawodnicy wystartowali z Radzymina i po 135 kilometrach zakończyli pierwszy etap w Warszawie. Wyścig zakończy się 18 lipca w Krakowie.

W piątek Tour de Pologne zawita na Podkarpacie, do Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Liczący 218 km czwarty etap po godz. 13 rozpocznie się z rynku w Nowym Sączu. Prowadził będzie on przez malownicze fragmenty Małopolski i Podkarpacia.

Do naszego powiatu kolarze wjadą w Sołonce. Następnie trasa prowadzić będzie drogą powiatową w kierunku Połomi, przez Straszydle, Hermanową do Tyczyna. Tam wyścig przejedzie ulicami Szopena, Kopernika, Rynek, Grunwaldzką, a następnie drogą wojewódzką nr 878 w kierunku Rzeszowa. Kolarze walczyć będą o punkty na górskich premiach w Zaklikówce, Lubeni i Jasiennikach. Na zakończenie czwartego etapu zawodnicy przejadą trzy sześciokilometrowe rundy w Rzeszowie.

Tour de Pologne. Policja ostrzega: będą utrudnienia

Trasa Tour de Pologne w mieście biec będzie ulicami: Sikorskiego, Powstańców Warszawy (zgodnie z ruchem, prawym pasem), Podwisłocze, Most Zamkowy, Plac Śreniawitów, Lisa Kuli, Cieplińskiego (początek dużego okrążenia). Następnie nastąpi nawrót na drugą jezdnię ul. Cieplińskiego, Lisa Kuli, Plac Śreniawitów, Hetmańską, Powstańców Warszawy (lewa część drogi), Kwiatkowskiego, Jana Pawła II, Budziwojską i Podleśną. Wyjeżdżając z Rzeszowa zawodnicy pojadą w stronę Lubeni i dalej w stronę Połomi, Sołonki, Straszydla, Hermanowej, Tyczyna i wrócą do Rzeszowa, gdzie dokończą wyścig ulicami: Cieplińskiego, Lisa Kuli, Plac Śreniawitów, Hetmańską, Powstańców Warszawy, Podwisłocza przez Most Zamkowy, Plac Śreniawitów, Lisa Kuli. Wyścig zakończą na mecie na al. Cieplińskiego po godz. 19. Przed wyścigiem głównym na tej pętli odbywać się będą zawody kolarskie Nutella Mini Tour de Pologne 2016.

Tour de Pologne. Zmiany w kursach autobusów MPK

Podczas czwartego etapu Tour de Pologne w Rzeszowie i na terenach powiatu rzeszowskiego kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Policjanci na piątek zapowiadają spore utrudnienia w ruchu drogowym. Natomiast na czas samego wyścigu ruch będzie całkowicie zamknięty.

Wykaz ulic Rzeszowa i dróg powiatowych zamkniętych dla ruchu:

*od godz. 5 - 23 - ul. Cieplińskiego i Lisa Kuli (od ul. Piłsudskiego do Pl. Śreniawitów) na tym odcinku w godz. od 5:00 do 9:00 odbywać się będzie ruch autobusów komunikacji publicznej dwukierunkowo jedną jezdnią Al. Cieplińskiego (prawa nitka jadąc od Al. Piłsudskiego);

*od godz. 5-20.30 - ul. Moniuszki (od Zygmuntowskiej do Placu Farnego);

*od godz. 8-20 - ul. Ks. Jałowego (od Towarnickiego do Cieplińskiego);

*od godz. 8-20 - ul. Sokoła (od Sobieskiego do Cieplińskiego);

*od godz. 8-20 - ul. Pułaskiego (od parkingu ROSIR do Cieplińskiego);

*od godz. 9-20 - ul. Unii Lubelskiej (poruszają się tylko autobusy MPK)

*od godz. 9 - do rundy końcowej (trzecie okrążenie) pętla - ul. Cieplińskiego, Lisa Kuli, Plac Śreniawitów, Hetmańska, Powstańców Warszawy, Most Karpacki (zapora), Podwisłocze, Trasa Zamkowa;

*od godz. 13 do zakończenia wyścigu m. Sołonka, Straszydle, Hermanowa, Tyczyn, ul. Sikorskiego w Rzeszowie do skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawy;

*od godz. 13 do zakończenia wyścigu - ul. Kwiatkowskiego, Jana Pawła II, Budziwojska, Podleśna, m. Lubenia.

*od godz. 14 ul. Armii Krajowej - ruch pojazdów od strony ul. Lwowskiej na zwrotce przed skrzyżowaniem z ul. Sikorskiego zostanie skierowany na lewą część jezdni.

Nutella Mini Tour de Pologne :

Przejedzie ulicami Cieplińskiego Lisa Kuli, Plac Śreniawitów, Hetmańską, Powstańców Warszawy (odcinek od Hetmańskiej do Kwiatkowskiego - ruch samochodów odbywał się będzie dwukierunkowo na dwóch pasach po południowej stronie ulicy) Podwisłocze, Most Zamkowy, Kilara, Plac Śreniawitów, Lisa Kuli przy całkowicie zamkniętym ruchu.

Od godz. 13 do godz. 18.30 z uwagi na zamkniecie ulicy Sikorskiego dojazd do Tyczyna z Rzeszowa będzie niemożliwy.

Ruch poprzeczny na trasie przejazdu wyścigu będzie regulowany przez policjantów, do poleceń których należy się bezwzględnie stosować

Przejazd tranzytowy przez Rzeszów:

Samochody ciężarowe:

*od strony Krakowa w kierunku Przemyśla i w kierunku przeciwnym - ulicami Krakowską, Al. Wyzwolenia, Ciepłownicza, gen. Maczka, Rzecha, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Lwowską;

*z kierunku ulicy Podkarpackiej - w ul. Batalionów Chłopskich;

*z kierunku Lublina i Warszawy w kierunku Barwinka - ulicami Wyzwolenia, Okulickiego, Witosa, Batalionów Chłopskich, Przemysłową do ul. Podkarpackiej;

*z kierunku Lublina i Warszawy w kierunku Przemyśla S-19, ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Lwowską lub autostradą A-4 w Rudnej Małej

*z kierunku Dynowa - drogą wojewódzką Nr 877 w kierunku Łańcuta;

Samochody osobowe:

*od strony Krakowa w kierunku Przemyśla i w kierunku przeciwnym - ulicami Krakowską, Piłsudskiego, Lwowską;

*z kierunku Dynowa - Kielnarowa skrzyżowanie z drogą powiatową przez m. Chmielnik, ul. Św. Rocha, Witolda, Armii Krajowej.

*z kierunku Lublina i Warszawy w kierunku Barwinka - ulicami Wyzwolenia, Okulickiego, Witosa, Batalionów Chłopskich, Przemysłową do ul. Podkarpackiej;

*z kierunku Lublina i Warszawy w kierunku Przemyśla S-19, ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Lwowską lub autostradą A-4 w Rudnej Małej.

Obserwuj @RzeszowWyborcza

Więcej o: