Joanna Jędrzejczyk obroniła pas mistrzyni UFC

Joanna Jędrzejczyk po raz trzeci obroniła mistrzowski pas federacji UFC w kategorii słomkowej. W nocy z 8 na 9 lipca po raz drugi w karierze okazała się lepsza od Brazylijki Claudii Gadelhi. - Asia stoczyła fenomenalną walkę - mów Karol Celiński, który trenuje z olsztynianką w jednym klubie Berkut Arrachion.

Między rywalkami iskrzyło od początku. Przed walką nie przywitały się, nie podały sobie rąk, co było kontynuacją ich wojny rozpoczętej już dzień przed walką, podczas ceremonii ważenia.

Pojedynek Polki i Brazylijki był walką wieczoru gali w Las Vegas, będącej zarazem finałem 23. edycji reality show ,,The Ultimate Fighter". Obie zawodniczki spotkały się w UFC po raz drugi. Pierwsza ich potyczka miała miejsce 13 grudnia 2014 w Dallas. Jędrzejczyk wygrała, jednak jeden z sędziów orzekł wygraną jej rywalki. Wątpliwości o tym, która z nich jest lepsza miał rozstrzygnąć rewanż. Brazylijka rozpoczęła bardzo dobrze, już w pierwszych sekundach walki posyłając Polkę na deski. Olsztynianka przetrzymała napór przeciwniczki, a wraz z nadejściem kolejnych rund uzyskiwała coraz większą przewagę. Gadelha słabła kondycyjnie z minuty na minutę. Pod koniec walki wręcz słaniała się na nogach i przyjmowała kolejne potężne ciosy zawodniczki Berkut Arrachion Olsztyn. Po pięciu rundach i 25 minutach rywalizacji, trzech sędziów ogłosiło werdykt korzystny dla Jędrzejczyk. Dave Hagen wytypował wygraną obrończyni tytułu w stosunku 48:45. Dwaj pozostali arbitrzy (Jeff Mullen i Marcos Rosales) także skłonili się ku Polsce, ale w stosunku 48:46.

- Czuję się wspaniale. Claudia jest numerem jeden, lecz ja jestem mistrzynią. Kończę okres nieprzyjaźni między nami - powiedziała po walce Polka. - Przygotowywałam się bardzo długo, przez trzy miesiące. Dziękuję Polakom, którzy wstali na walkę o szóstej rano. Kocham was!

- Asia stoczyła fenomenalną walkę. Pokazała, że jest najlepsza na świecie. Z pojedynku na pojedynek walczy coraz lepiej. Kluczem do zwycięstwa w tym starciu była kondycja. Asia doskonale wykorzystała wszystkie swoje atuty w walce z Gadelhą, która woli walczyć w parterze - komentuje Karol Celiński, trenujący z Jędrzejczyk w klubie Berkut Arrachion Olsztyn.

Jędrzejczyk z Gadelhą walczyła już po raz drugi. Po raz pierwszy Polka pokonała ją w grudniu 2014 roku w Phoenix. Wtedy nie była jeszcze mistrzynią. Pas zdobyła trzy miesiące później, nokautując Carlę Esparzę. W obronie tytułu Jędrzejczyk stoczyła trzecią walkę. W MMA Polka walczy od 2012 roku, w sumie ma na koncie 12 walk, wygrała wszystkie. W federacji UFC od lipca 2014 roku stoczyła i wygrała sześć pojedynków.

Dla Joanny Jędrzejczyk była to dwunasta wygrana w karierze. Cztery z nich rozstrzygnęła przez nokaut, zaś jedną przez poddanie przeciwniczki. Claudia Gadelha w swojej piętnastej walce poniosła drugą porażkę, znowu z rąk Polki. Następny pojedynek Joanna Jędrzejczyk chciałaby stoczy w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Rywalka nie jest na razie znana.