Będą pływać w Odrze i biegać po Starym Mieście. Triathloniści znów w Szczecinie

W niedzielę odbędzie się 3. edycja imprezy Enea Tri Tour Triathlon Szczecin. Organizatorzy już przed jej rozpoczęciem mają się czym pochwalić.

W zeszłym roku na starcie stanęło 450 zawodników. W niedzielę może być ich nawet dwa razy więcej, ponieważ już teraz na liście jest ponad 700 nazwisk.

- To kolejne wielkie wydarzenie w naszym mieście - mówi dyrektor wydziału sportu Urzędu Miejskiego Piotr Dykiert. - Z roku na rok liczba uczestników wzrasta, a my poprawiamy jakość naszej imprezy. Zbieramy coraz lepsze opinie, a chwalą nas nawet organizatorzy najbardziej znanych zawodów triathlonowych na świecie.

Wstępna lista startowa jest już zamknięta, ale dla spóźnialskich organizatorzy przygotowali jeszcze kilka pakietów startowych, które nadal są do wykupienia.

Wyjątkowa trasa

Zawody triathlonowe składają się z trzech części: pływackiej, rowerowej i biegowej.

- Szczeciński triathlon to zawody wyjątkowe przede wszystkim ze względu na trasę - mówi dyrektor firmy Endu Sport (organizator) Wojciech Kruczyński. - Pływanie w rzece i to w centrum miasta jest ewenementem w skali kraju. Imponująca jest też trasa biegowa, którą poprowadziliśmy przez starą część Szczecina. Impreza jest wzorowana na największych światowych triathlonach. Miasto mocno się angażuje i kładzie duży nacisk na to, żeby prezentować to, co ma najlepsze.

Trasa kolarska również zdobyła już uznanie w oczach zawodników.

- Wiadomo jaki jest stan dróg w Polsce. Rzadko kiedy na całej długości można znaleźć tak równą nawierzchnię i brak dużych wzniesień - mówi Kruczyński.

Uczestnicy pojadą Mostem Długim oraz ulicami Energetyków, Gdańską i Struga.

Trzy dystanse

W niedzielę zawodnicy będą rywalizować na trzech dystansach. O godz. 8 rozpoczną się zmagania na najdłuższym (112,99 km), o godz. 9.30 na sprinterskim (28,25 km), a o 10.00 na tzw. "połówce" (56,5 km).

- Ten ostatni cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem - mówi Kruczyński. - Jest dobry zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Na liście startowej trzeciego dystansu mamy prawie tylu zawodników, ilu wzięło udział w całej imprezie w zeszłym roku.

W każdym wieku. Na każdym sprzęcie

W Szczecinie zmierzą się czołowi polscy triathloniści jak Paulina Kotfica czy Łukasz Kalaszczyński (wielokrotni medaliści mistrzostw Polski), gwiazdy innych sportów (m. in. Marek Kolbowicz) oraz zupełni amatorzy.

- We wszystkich zawodach naszego cyklu bierze udział Pan Henryk, który ma 78 lat - mówi Kruczyński. - Zawsze dociera do mety, a startuje także na dystansie 56 kilometrów. Tam naprawdę trzeba się postarać, żeby dotrzeć do mety.

Na starcie stanie również 30-letni Grzegorz Sejnota, który etap kolarski chce pokonać na... rowerze miejskim (Bike_S'ie). Jeszcze półtora roku temu chorował na złośliwy nowotwór jądra.

- Nie zależy mi, żeby z kimś wygrać, biorę udział w takich imprezach dla zdrowia, aby powalczyć z własnymi słabościami - wyjaśnia decyzję o starcie. Trasę (56,5 km) chce zaliczyć w mniej niż 3,5 godziny.

Spodziewana jest również duża grupa triathlonistów z Niemiec.

Początek już w piątek

Głównym dniem zmagań będzie niedziela, ale 3. edycja Enea Tri Tour Szczecin rozpocznie się znacznie wcześniej. W piątek i w sobotę będą odbywać się targi sprzętu sportowego.

Oficjalnie rozpoczęcie zaplanowano w niedzielę na godz. 7:30, natomiast ceremonia medalowa ma się odbyć o 17.30. Serce zawodów będzie biło przy fontannie na Wałach Chrobrego. To tam będzie start, meta oraz scena główna.