Bukowiecki z nadzieją na medal. Zalewski bez nominacji

Cztery medale, w tym trzy złote wywalczyli lekkoatleci z Warmii i Mazur podczas mistrzostw Polski. Konrad Bukowiecki i Karol Zalewski potwierdzili wysoką formę przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro.

Bydgoszcz gościła w ubiegły weekend najlepszych polskich lekkoatletów w ramach 92. mistrzostw Polski. Dla zawodników była to okazja do sprawdzenia swojej formy przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro lub uzyskania wymaganego przez Polskich Związek Lekkiej Atletyki minimum, by wziąć udział w tym wydarzeniu. O medale i olimpijskie paszporty starali się również sportowcy z Warmii i Mazur.

Rekordzista potwierdził klasę

W konkursie pchnięcia kulą, zgodnie z przewidywaniami, pierwsze miejsce zajął rekordzista świata juniorów Konrad Bukowiecki z PKS Gwardia Szczytno. 19-latek przerwał trwającą dziewięć lat dominację dwukrotnego mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego, który zdobył brązowy medal. Srebro przypadło Michałowi Haratykowi. Zwycięstwo zagwarantował Bukowieckiemu pchnięcie na odległość 20,80 m.

- Sezon ułożył się tak, że przede mną mnóstwo występów w imprezach mistrzowskich - mówi Konrad Bukowiecki. - W weekend startuję w mistrzostwach Polski juniorów w Suwałkach, a stamtąd udaję się do Amsterdamu na mistrzostwa Europy seniorów. Moje przygotowania do Rio polegają na startach.

I dodaje: - Naczytałem się o sobie, że jestem "bezczelnym gnojkiem", więc z góry zaznaczam, że jadę na igrzyska z zamiarem zdobycia złotego medalu. Z zamiarem, a nie po medal. Ale ten, kto jedzie na igrzyska nastawiony na porażkę, powinien zostać w domu.

Zalewski bez paszportu

Dwa medale z bydgoskich mistrzostw przywiózł Karol Zalewski. Sprinter AZS UWM Olsztyn powtórzył wyczyn z 2013 i 2015 roku, kiedy wygrywał biegi zarówno na 100, jak i 200 metrów. Rezultaty 10,30 s. (100 metrów) i 20,61 s. (200 metrów), to najlepsze jego wyniki w tym sezonie. Biegacz nie uzyskał jednak wymaganego minimum PZLA do Brazylii, które wynosi odpowiednio 10,16 s. i 20,50 s..

Na czwartym miejscu rywalizację w biegu na czterysta metrów zakończył Kacper Kozłowski, też akademik z Olsztyna. Do zdobycia brązowego medalu zabrakło mu czterech setnych sekundy (46,12 s.). On, podobnie jak Bukowiecki, wystąpi w Rio de Janeiro, ale w sztafecie.

Z dobrej strony na mistrzostwach Polski pokazały się także warmińsko-mazurskie nadzieje. Brązowy medal w konkursie oszczepników zdobył młodzieżowy mistrz Europy Kacper Oleszczuk (Polonia Pasłęk) z wynikiem 78,57 m. Czwarty z czasem 21,29 w finale 200 metrów był zaś 17-letni Dominik Smosarski (PKS Gwarida Szczytno).

Więcej o: