Wielkie ściganie znów w Kielcach. W piątek meta 4 etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

W środę po raz 27. wystartuje Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. I już po raz 25. meta jednego z etapów będzie w Kielcach. W piątek kolarze finiszować będą na ulicy Warszawskiej.

W tegorocznej edycji rywalizować będzie ponad 130 kolarzy z 23 grup. Wśród nich będzie dziewięć grup polskich, ale tylko trzy zawodowe: Verva Activjet Pro Cycling Team, Domin Sport oraz CCC Sprandi Polkowice. Wyścig rozpocznie się w środę etapem na trasie Radom - Łódź. W piątek peleton wystartuje w Piotrkowie Trybunalskim, a między godziną 17.30 a 18.30 spodziewany jest w Kielcach na zachodniej jezdni ulicy Warszawskiej (wcześniej będzie jechał ulicami Zagnańską oraz Witosa), przed skrzyżowaniem z ulicą Turystyczną. Tego dnia kolarze będą mieli do pokonania 170 kilometrów. W trakcie tego etapu kolarze pojadą m.in. przez Końskie, Janów, Czarniecką Górę, Stąporków, Samsonów, Janaszów i Zagnańsk.

Kto będzie faworytem wyścigu. - Moi koledzy z drużyny Domin Sport: Kamil Zieliński, Artur Detko oraz Mateusz Komar są w bardzo dobrej formie, a trasa im sprzyja. Potrafią oni świetnie finiszować i na lotnych premiach będą zyskiwać cenne sekundy. Bardzo mocno na nich liczę - przyznaje kielczanin Mariusz Witecki, zwycięzca wyścigu cztery lata temu.

Kto może im zagrozić? - Na pewno Holender Johim Ariesen, który wygrał przed rokiem, groźni mogą być również: Białorusin Branisław Samoilau, Ukrainiec Andriej Kulyk, Czeci Alois Kankovsky, Vojtech Hacecky oraz Polacy: Paweł Franczak i Adam Stachowiak - dodaje w rozmowie z portalem kielce.sport.pl Mariusz Witecki. On sam nie wystartuje w wyścigu bo miał operację kręgosłupa.

Co ciekawe najbardziej utytułowanym zawodnikiem tego wyścigu jest kielczanin Tomasz Brożyna. Wygrał on go cztery razy (w latach 1991, 96, 98-99). Dwa lata temu najlepszy okazał się ostrowczanin Kamil Zieliński.

Podczas przejazdu peletonu na pewne utrudnienia tradycyjnie będą jednak musieli przygotować się kierowcy. Będą one na ulicach Zagnańskiej, Witosa i Warszawskiej. Zmiany będą również w komunikacji miejskiej.

Trasa 27. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków:

1 etap (środa, godz. 15): Radom - Łódź, 178,2 kilometrów

2 etap (czwartek, godz. 10): Koluszki - Kutno, 99,6 kilometrów

3 etap (czwartek, godz. 18): Pabianice - Sieradz, 84 kilometry

4 etap (piątek, godz. 14.20): Piotrków Trybunalski - Kielce, 169,4 kilometrów

5 etap (sobota, godz. 9.50): Tarnobrzeg - Krosno, 195 kilometrów

Więcej o: