Złoto dla Zawiszy numer 1. Lekkoatleci zaczęli mistrzostwa

Ewa Swoboda bohaterką pierwszego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Złoto dla Bydgoszczy zdobył Marcin Lewandowski - na dystansie 1500 metrów.

Faworytka biegu na 100 metrów kobiet Ewa Swoboda nie zawiodła. Najpierw wygrała w Bydgoszczy bieg eliminacyjny, a później rywalizując z rywalkami i wiatrem wiejącym w twarze biegaczek z mocą 1,3 m/s zwyciężyła w finale. Podopieczna Iwony Krupy uzyskała w Bydgoszczy swój siódmy najlepszy wynik w karierze i pierwsze w karierze złoto seniorskiego czempionatu w czasie 11.34. Za jej plecami finiszowała zawiszanka Marika Popowicz-Drapała (11.34) oraz Anna Kiełbasińska (11.65).

Mistrzem Polski w sprincie na 100 metrów został Karol Zalewski. Sprinterzy rywalizowali przy delikatnym przeciwnym wietrze, ale to nie przeszkodziło podopiecznemu Zbigniewa Ludwichowskiego na uzyskanie czasu 10.30, którym potwierdził minimum na mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Za plecami zwycięscy pasjonującą walkę stoczyli pozostali biegacze - z tego boju ze srebrem wyszedł lider polskich tabel Remigiusz Olszewski, który uzyskał 10.41 i o 0.01 sekundy pokonał Przemysława Słowikowskiego.

Angelika Cichocka ponownie w tym sezonie zaimponowała znakomitym finiszem. Zawodniczka SKLA Sopot na ostatniej prostej popisała się świetnym sprintem i na metę wpadła z czasem 4:08.48. Za jej plecami równie walecznie biegła Sofia Ennaoui, która zaatakowała z trzeciej pozycji i wyprzedziła na ostatnich metrach Danutę Urbanik. Zawodniczka MKL Szczecin srebro okrasiła czasem 4:09.16, Urbanik brąz wywalczyła z wynikiem 4:09.24.

- Miło jest zwyciężyć. Jutro i w niedzielę powalczę o minimum na dystansie 800 metrów, ale nie ukrywam, że większe nadzieje w tym roku ulokowałam na dystansie 1500 - przyznała po biegu Angelika Cichocka.

W biegu na 1500 metrów faworytem był lider krajowych tabel Marcin Lewandowski. Średniodystansowiec bydgoskiego Zawiszy od początku trzymał się na początku stawki biegnąc razem z obrońcą tytułu Grzegorzem Kalinowskim. Panowie jeszcze na 300 metrów do mety biegli wspólnie, ale na początku wirażu zaatakował Lewandowski i prowadzenia nie oddał już do mety. Lewandowski finiszował jako pierwszy uzyskując na linii mety czas 3:39.45. Kalinowski uzyskał wynik 3:41.67, a trzeci Mateusz Wyszomirski 3:43.63.

- Bardzo się cieszę, że wygrałem tu w Bydgoszczy. Z drugiej strony bardzo mi przykro, że nie udało mi się wypełnić minimum na tym dystansie na Amsterdam. Głównym celem oczywiście są igrzyska i dystans 800 metrów - mówił po biegu złoty medalista Marcin Lewandowski, który w sobotę wieczorem o 19.20 biegnie w eliminacjach 800 m.

Najdłuższym dystansem rozgrywanym pierwszego dnia 92. Mistrzostw Polski był bieg na 3000 metrów z przeszkodami. W gronie pań zwyciężyła Katarzyna Kowalska (10:06.09) przed Matyldą Kowal (10:06.28) oraz Mariolą Ślusarczyk (10:17.37). Wśród mężczyzn złoto zdobył zdecydowany faworyt Krystian Zalewski (8:53.94), który pokonał Huberta Pokropa (8:58.36) oraz Tomasza Szymkowiaka (8:59.12).

W sobotę i niedzielę na stadionie Zawiszy dwa kolejne dni zmagań. Początek o godz. 17.