Espadon zagra w siatkarskiej ekstraklasie

Siatkarska Plus Liga mężczyzn zostanie powiększona do 16 zespołów. To oznacza, że do rozgrywek dołączają Espadon Szczecin i GKS Katowice.

Na oficjalny komunikat trzeba poczekać do 25 czerwca. Dzień wcześniej odbędzie się spotkanie prezesów wszystkich klubów z najwyższej klasy rozgrywkowej. Jednak już dzisiaj wiadomo, że zapadły ostateczne decyzje.

W poprzednich sezonach w Plus Lidze grało 14 drużyn, a liga była zamknięta. Dobra gra na zapleczu ekstraklasy nie wystarczała, żeby awansować do elity, a najsłabsze zespoły nie musiały bać się spadku. O występach w Plus Lidze decydowały przede wszystkim względy organizacyjne.

Espadon jest gotowy

Teraz rozgrywki zostaną powiększone do 16 zespołów i otwarte. Na koniec przyszłego sezonu dwie najsłabsze drużyny rozegrają baraże z najlepszymi klubami z I ligi.

Espadon Szczecin i GKS Katowice spełniły wszystkie warunki (hala, budżet, organizacja klubu) oraz zajęły miejsce w pierwszej czwórce I ligi, co gwarantuje odpowiedni poziom sportowy. Potwierdził to przeprowadzony w ostatnich dniach audyt.

Będą kolejne zmiany

Do obu klubów na razie nie przyszły jeszcze pisma potwierdzające awans, dlatego zarówno w Szczecinie, jak i na Górnym Śląsku wstrzymują się z komentarzami. Ale Espadon szykuje kilka ciekawych wzmocnień, które mają sprawić, że zespół w elicie powalczy o dobry wynik.

Liga będzie liczyć 16 zespołów tylko przed dwa najbliższe lata. W sezonie 2017/2018 zostaną wprowadzone bezpośrednie spadki z ekstraklasy.

Dwie ostatnie drużyny zostaną automatycznie zdegradowane, a te z miejsc 13. i 14. rozegrają baraże o utrzymanie. Dzięki temu uda się wrócić do formuły z 14 klubami, o co wnioskuje większość prezesów (chodzi o odciążenie napiętego terminarza).