Iron Maiden, Rammstein i inni zagrają na Stadionie Wrocław: Czy murawa boiska przetrwa te koncerty?

Na Stadionie Wrocław 3 lipca koncertować będzie Iron Maiden, a na 27 sierpnia zaplanowano festiwal Capital Of Rock 2016. Czy po tych imprezach trzeba będzie wymieniać murawę boiska?

Podczas trwającego Euro 2016 piłkarze grają na wielu stadionach. Zdecydowanie najbardziej krytycznie oceniany jest Stade Vélodrome w Marsylii. Krytyka odnosi się głównie do fatalnego stanu murawy na tym obiekcie. Boisko jest przede wszystkim bardzo nierówne, a na sporej części murawy trawa jest wyjątkowo kiepska.

W Marsylii rozegrano m.in. pojedynek Francja - Albania. Po bardzo nerwowym meczu Francuzi wygrali 2:0 po bramkach Griezmanna i Payeta. Gole gospodarze Euro strzelili w samej końcówce pojedynku. Selekcjoner Didier Deschamps po tym meczu narzekał na fatalny stan murawy.

- Boisko było katastrofalne, ale trudno się dziwić, jeśli na miesiąc przed Euro zorganizowano tutaj koncert AC/DC - irytował się Deschamps.

Stan murawy skrytykowali też przedstawiciele UEFA. Podkreślali, że koncert przeprowadzono na stadionie w maju i organizatorzy mieli wystarczająco dużo czasu, aby właściwie zadbać o stan murawy.

We wtorek w Marsylii Polska grała z Ukrainą i boisko było w nieco lepszym stanie. Przede wszystkim nie było już tak nierówne, ale nadal trawa na nim jest kiepska.

Dodajmy, że na Stade Vélodrome AC/DC z gościnnym udziałem wokalisty Guns N' Roses Axlem Rose'em 13 maja pojawiło się aż 60 tys. widzów.

Wkrótce we Wrocławiu dojdzie do podobnej sytuacji jak w Marsylii. Mało tego - na Stadionie Miejskim będziemy mieli jeszcze więcej koncertów. Najpierw 3 lipca zagra Iron Maiden. Jako support wystąpią Anthrax i The Raven. Natomiast 27 sierpnia na stadionie odbędzie się festiwal Capital Of Rock 2016. Zagrają wówczas m.in.: Rammstein, Limp Bizkit, Bullet For My Valentine i polska grupa OCN.

Na Stadionie Miejskim swoje mecze rozgrywają piłkarze Śląska. Pierwszy mecz w nowym sezonie wrocławianie zagrają w dwa tygodnie po koncercie Iron Maiden - 15 lipca z Lechem Poznań. Czy po lipcowych i sierpniowych koncertach trawa na wrocławskim stadionie będzie się nadawała do gry?

- Po ostatniej imprezie, jaką była operowa Noc z Carmen, dokonaliśmy bilansu zniszczeń i tym kosztem obciążamy organizatora na podstawie umowy, jaką podpisaliśmy - mówi Piotr Nowicki, dyrektor marketingu spółki Wrocław 2012, która zarządza stadionem. - Na murawie nie wymieniamy na razie nic, gdyż czekamy na koncert Iron Maiden. Również z tym organizatorem podpisaliśmy umowę, w której zobowiązuje się do pokrycia strat po wydarzeniu. Dopiero po koncercie dokonamy ponownej oceny i 7 lipca ruszymy z częściową wymianą zniszczonych fragmentów murawy. Prace chcemy skończyć 13 lipca, tak aby dwa dni później Śląsk mógł zagrać z Lechem Poznań - zaznacza Nowicki.

Do zaplanowanego na 27 sierpnia festiwalu Capital Of Rock 2016 Śląsk zagra jeszcze dwa razy na własnym stadionie - 6 sierpnia z Lechią Gdańsk oraz 21 sierpnia z Wisłą Płock. Co po festiwalu stanie się z murawą?

Nowicki: - Na płycie stadionu jeszcze 23 lipca w ramach ESK odbędzie się Singing Europe, a 27 sierpnia wielki koncert Festiwal Capital of Rock. Po tych imprezach znów ocenimy zniszczenia i w zależności od ich skali wymienimy wymagające tego połacie murawy. W tym okresie nastąpi przerwa w rozgrywkach ligowych na mecz reprezentacji i jesteśmy pewni, że murawa będzie gotowa na mecz Śląska z Ruchem Chorzów, który zaplanowano na 10 września.