Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. W gronie uczestników są radomianie

W piątek 24 czerwca startują 92. w historii lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów. Na bieżni i skoczniach stadionu w Bydgoszczy nie zabraknie reprezentantów RLTL ZTE Radom.

Ubiegłoroczne mistrzostwa seniorów odbyły się pod koniec lipca w Krakowie. Tym razem najważniejsza impreza w kraju z kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odbywa się wcześniej i jest to zrozumiałe. Wszak za nieco ponad 40 dni rozpoczną się zmagania o medale igrzysk olimpijskich w Rio De Janeiro.

Tegoroczne mistrzostwa w Bydgoszczy będą zatem szczególne, bo na stadionie Zawiszy zawodniczki i zawodnicy będą mieli szansę uzyskania nominacji do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Amsterdamie i przede wszystkim na Igrzyska XXXI Olimpiady w Brazylii. - Na starcie krajowego czempionatu nie zabraknie gwiazd, takich jak rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk, dwukrotny mistrz globu w tej specjalności Paweł Fajdek, czy złoty medalista mistrzostw świata z Pekinu Piotr Małachowski. Na bieżni rywalizować będą światowej klasy średniodystansowcy: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, a w gronie pań ścigać się będą m.in. Angelika Cichocka, która ostatnio zaimponowała zwycięstwem w mityngu Diamentowej Ligi oraz słynąca z waleczności Sofia Ennaoui. Niezwykle ciekawie zapowiada się konkurs pchnięcia kulą, w którym wystartują zawodnicy legitymujący się obecnie pierwszym (Michał Haratyk, 21.23), drugim (Konrad Bukowiecki, 21.14, rekord świata U20) oraz piątym (Tomasz Majewski, 20.84) wynikiem w tegorocznych tabelach europejskich - informuje strona internetowa Polskiego Związku lekkiej Atletyki.

Radom oczywiście będzie reprezentowany na tych prestiżowych zawodach. Do rywalizacji szykują się lekkoatletki i lekkoatleci RLTL ZTE. Klub z naszego miasta wysyła na zawody ośmioosobową reprezentację. Martyna Mąkosa pobiegnie na 100 metrów przez płotki oraz wystąpi w wyścigu na 200 m, a Aneta Rydz przystąpi do konkursu skoku wzwyż. Czterech zawodników ZTE wystartuje w wyścigach na 400 m. przez płotki. To Jakub Smoliński, Bartłomiej Czajkowski, Patryk Adamczyk i Marcin Strzelczyk. Wymienieni, a także Patryk Kozłowski, będą także tworzyć radomską sztafetę 4x400 metrów. Do rywalizacji płotkarzy sposobił się ponadto Piotr Szewczyk, ale ostatecznie z powodu kontuzji do Bydgoszczy nie pojedzie. Z kolei Mateusz Dębski powalczy o laury w biegu na 1500 metrów.

Warto zaznaczyć, że weekendowe zawody będą dla organizatorów próbą generalną przed lipcowymi mistrzostwami świata do lat 20, których gospodarzem będzie Bydgoszcz. Przypomnijmy, że start w tej imprezie zagwarantowali sobie dwaj lekkoatleci z Radomia. To Mateusz Dębski i Mateusz Kaczor. Pierwszy z wymienionych pobiegnie na 1500 m., zaś Kaczor powalczy o medale MŚ U-20 w biegu na 10 kilometrów. Trenerem obu lekkoatletów w ZTE jest Leszek Trzos.