Diamentowe gody lubelskiego rugby. Z tej okazji piknik

Lubelscy rugbiści obchodzą 60-tą rocznice powstania tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Z tej okazji w sobotę na stadionie przy ul. Krasińskiego odbędzie się specjalny piknik.

Pierwsza sekcja rugby powstała w Lubliniance w 1956 roku. - Tak rzeczywiście było, a jej założycielem i pierwszym trenerem był Bolesław Skirmunt - potwierdza Maciej Powała-Niedźwiecki, były zawodnik, trener kadry narodowej i współautor "Encyklopedii polskiego rugby". - Jednak klub z Wieniawy nie rozegrał ani jednego meczu. Natomiast wiosną 1957 roku powstała sekcja lubelskiego AZS, która występowała nawet w I lidze i działała przez pięć lat.

Potem nastąpiła 13-letnia przerwa i rugbiści znowu wrócili do gry, z tym że teraz w Budowlanych, a jej założycielem sekcji był Leszek Naskręt. Już po roku gry w II lidze drużyna awansowała do najwyższej klasy, a było to dokładnie przed 40-laty, czyli 20 czerwca 1976 roku, kiedy to lublinianie pokonali na stadionie Lublinianki Czarnych Bytom 10:3. Zwycięski zespół zagrał wówczas w składzie: Zbigniew Szarlip, Roman Lajfert, Jacek Kwiatkowski (Marian Ceniuk), Maciej Powała-Niedźwiecki, Tadeusz Sałamacha, Krzysztof Mikiciuk, Wojciech Morawski, Mieczysław Leonko, Marek Kawalec, Andrzej Krawczyk, Zbigniew Jakubowski, Wiesław Piotrowicz, Marian Florek (Marian Mianowski), Adam Borys, Jan Jagieniak.

Punkty zdobyli: Jagieniak 6 i Borys 4.

- Aby uczcić te dwa wydarzenia z inicjatywy Krzysztofa Mikiciuka, Oldboy Rugby Club i przy pomocy klubu Budowlani odbędzie się piknik rugby - dodaje Maciej Powała-Niedźwiecki. - Zagrają weterani z Siedlec i Lwowa, a także juniorzy i kadeci Budowlanych. Będzie się można także spotkać z zawodnikami grającymi przed 40-laty w tym historycznym spotkaniu.

Początek sobotniej imprezy o godz. 14.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU