Półmaraton Czerwca 76, czyli biegi z historią w tle

Dla miłośników biegania najbliższy weekend w Radomiu zapowiada się pasjonująco. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę nie zabraknie propozycji dla pasjonatów tej formy aktywności. Punktem kulminacyjnym będzie 4. Półmaraton Radomskiego Czerwca '76, który wystartuje w niedzielne przedpołudnie.

Organizatorzy i pomysłodawcy Radomskiego Półmaratonu od początku realizacji tego projektu powtarzają, że hasło "Bieg z historią w tle" jak ulał pasuje do tej imprezy. Wszak oprócz zachęcenia do aktywności ruchowej organizatorzy proponują sportową formę upamiętnienia protestu robotników, który miał miejsce w Radomiu w 1976 roku.

Nie ma wątpliwości, że z roku na rok impreza się rozrasta. Tak pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. No i tym razem mówimy już nie tylko o niedzielnym półmaratonie, ale o całej gamie propozycji dla biegaczy.

- W tej edycji półmaratonu, przypadającej w 40. rocznicę wydarzeń czerwcowych, szczególny nacisk położyliśmy na sobotni program imprezy. 18 czerwca, poza tradycyjnymi biegami dla dzieci i młodzieży, przygotowaliśmy czterogodzinny program gier i zabaw w wykonaniu grupy animatorów Klaun Polska. Natomiast program biegowy otworzy bieg dzieci autystycznych, a zakończy Bieg Radości - "Dumne Warchoły". Bieg Radości to bieg szczególny, w którym powinniśmy okazać poparcie i szacunek uczestnikom radomskich wydarzeń czerwcowych - mówił Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia "Biegiem Radom", które jest głównym organizatorem dwudniowych zmagań w Radomiu.

Dla uczestników wspomnianego Biegu Radości przygotowano oryginalne medale i koszulki, a do puli nagród regulaminowych organizatorzy dołożyli nagrody finansowe dla najlepszych zawodników i zawodniczek oraz nagrody niespodzianki dla zdobywców dalszych pozycji.

Tymczasem niedzielny półmaraton zostanie rozegrany na ubiegłorocznej atestowanej trasie. Dystans nieco ponad 21 kilometrów biegacze pokonają ulicami miasta. - Liczba napływających zgłoszeń potwierdza nasze przypuszczenia, że tegoroczna frekwencja znacznie przekroczy 1000 osób, a udział w niej weźmie wielu zawodników i zawodniczek z krajowej czołówki. Mamy nadzieję, że również poziom organizacyjny nie będzie gorszy od poziomu z ubiegłego roku, w którym to portal maratonypolskie.pl głosami biegaczy wybrał nasz półmaraton jako najlepszą imprezę biegową województwa mazowieckiego - dodał prezes Kraska.

Warto wiedzieć

Sobota 18 czerwca, stadion MOSIR-u przy ul. Narutowicza (od godz. 16). Rodzinny festyn dla dzieci, młodzieży i dorosłych: godz. 16 - otwarcie biura zawodów. Rejestracja, weryfikacja, wydawanie pakietów startowych, godz. 17.45 - start biegu przedszkolaków, godz. 18 - start biegów dzieci i młodzieży, godz. 18.50 - dekoracje biegów dzieci, godz. 19.15 - Bieg Radości - "Dumne Warchoły" (dystans 2,5 kilometra).

Niedziela 19 czerwca, godz. 7 - otwarcie biura zawodów. Rejestracja i weryfikacja zawodników, odbiór pakietów startowych - MOSiR, ul. Narutowicza 9, godz. 9.30 - zamknięcie list startujących, godz. 10 - start IV Półmaratonu Radomskiego Czerwca '76 i III Mistrzostw Mazowsza Lekarzy, godz. 13.15-14 - dekoracja zwycięzców półmaratonu.