Espadon o krok od gry w ekstraklasie

Najpóźniej za dwa tygodnie zapadnie ostateczna decyzja czy siatkarska Plus Liga mężczyzn zostanie powiększona do 16 drużyn. Szczeciński Espadon w przypadku awansu szykuje bardzo ciekawe wzmocnienia.

Jeśli tak się stanie, to Espadon Szczecin oraz GKS Katowice w nowym sezonie zagrają w najwyższej klasie rozgrywkowej. Oba zespoły miniony sezon w I lidze zakończyły w pierwszej czwórce (odpowiednio na trzecim i pierwszym miejscu), ale sam wynik sportowy nie wystarczył do świętowania awansu. Plus Liga jest bowiem tzw. "ligą zamkniętą", w której nie obowiązują klasyczne zasady spadków i awansów. Oba zainteresowane grą w ekstraklasie zespoły musiały poza odpowiednim poziomem na parkiecie, spełnić także szereg innych wymagań.

Są gotowi

- Ze swojej strony spełniliśmy wszystkie warunki. Pierwszym było miejsce w "czwórce" na koniec sezonu. Poza tym, mamy odpowiedni budżet (minimum 2 mln zł - red.). Zgłosiliśmy także hale spełniające wszelkie wymagania do gry w Plus Lidze - zapewniała niedawno rzecznik klubu Agata Krzysztofek.

W zeszłym tygodniu w klubie odbył się audyt przeprowadzony przez przedstawicieli Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, który miał ostatecznie potwierdzić, że Espadon jest gotowy na grę w siatkarskiej ekstraklasie.

Szczeciński klub zamierza grać w Azoty Arenie albo hali w Policach. I w przypadku awansu szykuje bardzo ciekawe wzmocnienia. Prezes Jakub Markiewicz zdradził ostatnio w rozmowie z TVP Szczecin, że w orbicie ich zainteresowań jest aż pięciu reprezentantów (nie tylko Polski).

Nieoficjalnie jest zgoda

Teraz pozostało tylko czekać na decyzję, czy liga w nowym sezonie zostanie powiększona z 14 do 16 zespołów. Pierwotnie włodarze większości klubów nie byli przychylni temu pomysłowi, ponieważ to jeszcze bardziej napięłoby terminarz rozgrywek. Ale w ostatnich tygodniach nastroje w klubach Plus Ligi mocno się zmieniły. Jak się nieoficjalnie mówi, awans Espadonu i GKS-u Katowice jest już praktycznie "przyklepany".

24 czerwca ma się odbyć spotkanie prezesów wszystkich drużyn, na którym zostanie podjęta ostateczna decyzja co do kształtu rozgrywek w nadchodzącym sezonie. Wszystko wskazuje na to, że z Espadonem w ekstraklasie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.