Więcej rywali Asseco Resovii i Developresu Rzeszów

To już niemal pewne. Do 16 drużyn zostanie w przyszłym sezonie powiększona PlusLiga i do 14 drużyn OrlenLiga. A to oznacza więcej grania dla dwóch rzeszowskich zespołów, Asseco Resovii i Developresu Rzeszów.

Chcesz wiedzieć wszystko o Asseco Resovii? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL

O pomyśle powiększenia obu lig pisaliśmy już jakiś czas temu. Temat wydawał się pewny, ale trzeba było czekać na wybory nowego prezesa w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Ten teoretycznie nie ma za wiele do powiedzenia w sprawach zawodowych lig, ale kierunek podążania polskiej siatkówki mógł odbić się także na rozgrywkach pod egidą Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.

Teraz jest to już niemal pewne, że w męskiej PlusLidze zagrają dwa nowe kluby, Espadon Szczecin i GKS Katowice, a w żeńskiej OrlenLidze ŁKS Łódź i Budowlani Toruń. Wszystkie cztery kluby aspirujące do ekstraklasy były audytowane przez firmę Deloitte. - Wyniki wyszły bardzo dobrze - mówi nam jedna z osób zaangażowana w projekt. Badane nie były natomiast kluby już grające w elicie, które mogłyby być relegowane z niej. Dlatego też Rada Nadzorcza PLPS ma rekomendować powiększenie lig, ale tylko na najbliższy sezon.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu była ostatnio większość prezesów klubów z PlusLigi i OrlenLigi, ale... ich głos teoretycznie może się nie liczyć. Decyzje na podjąć zarząd, a udziałowcy ligi mogą... odwołać Radę Nadzorczą, która odwoła zarząd. Tak się raczej nie stanie, dlatego w przyszłym sezonie przyjdzie rozegrać więcej spotkań w rundzie zasadniczej. Ale tylko w przyszłym sezonie.

Nie wiadomo ostatecznie jak będzie wyglądał regulamin rozgrywek w nowym sezonie, ale coraz głośniej mówi się o tym, że dwie najsłabsze drużyny zostaną usunięte z ligi. Kolejna będzie grała baraż o miejsce w elicie z najlepszym zespołem w I ligi, o ile ten spełni wymogi formalne. To także decyzja nieco wymuszona zamieszaniem w I lidze, gdzie zespoły zaczęły protestować przeciwko brakowi awansów sportowych. A tych nie było, odkąd obie ligi zostały zamknięte. Nowe zespoły pojawiały się w nich tylko w momencie, gdy ligi powiększano. Tak w OrlenLidze znalazł się choćby Developres Rzeszów.

Ostateczną decyzję odnośnie kształtu ligi i terminarza rozgrywek PLPS musi podjąć do końca czerwca. W przyszłym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania prezesów klubów PlusLigi i OrlenLigi, po którym wszystko będzie już jasne.

Twórz z nami Rzeszów.Sport.Pl! Dołącz do nas na Facebooku

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.