Rywal Włókniarza. Kolejarz Rawicz to drużyna z łapanki, która nie wygrała meczu

Kolejarz Holistic-Polska Rawicz, drużyna, z którą żużlowcy Włókniarza zmierzą się w najbliższą niedzielę została zbudowana naprędce, w ostatnich dniach okresu transferowego. Startuje w I lidze na specjalnych zasadach i na razie zajmuje ostatnie w tabeli.

Kolejarz Rawicz w Nice Polskiej Lidze Żużlowej 2016 znalazł się dzięki połączeniu I i II ligi. "Niedźwiadki" ze względów finansowych dopuszczone zostały do rywalizacji na specjalnych zasadach. Podobnie jak opolski Kolejarz rozgrywają mecze tylko na swoim torze. Zespół z Rawicza czeka jeden wyjazd, właśnie do Opola.

Kolejarz jako jeden z ostatnich skompletowała skład. W ostatnim dniu okresu transferowego działacze poinformowali o podpisaniu umów z blisko dwudziestoma zawodnikami. Niestety, są to żużlowcy z tak zwanej "łapanki", którym trudno było znaleźć zatrudnienie w innej drużynie lub którzy chcieli uniknąć karencji trwającej do następnego okienka transferowego. Część z nich nie jest nawet zainteresowana startami w tym zespole. Nie oznacza to jednak, że w kadrze Kolejarza nie ma ciekawych nazwisk.

Jest takim na przykład Nikita Korolew, syn znanego ze startów w Polsce, Andrzeja Korolewa. 20-latek wiosną w Opolu zdał egzamin na polską licencję, ale lidze jeszcze nie wystartował. Tylko raz wystartował natomiast utalentowany Czech Zdenek Holub (znalazł się w awizowanym składzie na sobotni mecz z Włókniarzem). Działacze wciąż nie dogadali się z Ronnim Jamrożym i wydaje się, że szanse na start tego zawodnika są znikome. Podobnie ma się rzecz z Mariuszem Staszewskim. Dobrze znany kibicom w Częstochowie zawodnik przed laty wznowił karierę i swego czasu radził sobie całkiem nieźle. Wątpliwe jednak, aby - o ile wystartuje w jakimkolwiek meczu w tym sezonie, akurat wystąpił z niedźwiadkiem na plastronie.

Sytuacja finansowa Kolejarza jest zła, chociaż klub nie miał problemów z uzyskaniem licencji. W kuluarach mówi się, że żużlowcy z Rawicza zarabiają około 300-400 złotych za punkt, co jest stawką bardzo niską. Henryk Jasek, trener zespołu, korzysta z usług tych żużlowców, którzy chcą startować, są do jego dyspozycji i stać na nich działaczy. Liderem drużyny jest Adrian Gomólski. 29-latek przed laty zapowiadał się na dobrej klasy żużlowca. Zdobywał medale w kategorii juniorów (w tym złoto drużynowych mistrzostw świata juniorów z 2007 roku) i znajdował się w finałach najważniejszych indywidualnych turniejów młodzieżowych. Jego karierę zahamował fatalny upadek z września 2008 roku. Z nadziei polskiego żużla stał się solidnym rzemieślnikiem drugoligowych torów. W tym sezonie jest liderem "Niedźwiadków". Jako jedyny 10 i więcej punktów i to właściwie dzięki niemu Kolejarz unika pogromów. W barwach Kolejarza startuje również Marcel Kajzer, który w Częstochowie startował w roku 2011 oraz Kamil Pulczyński, wychowanek KS Toruń.

Zespół Kolejarza oprócz problemów finansowych ma również inne. Zawodnicy z Rawicza jako ostatni z całej ligowej stawki wyjechali na tor, co również ma wpływ na ich fatalną dyspozycję. Dość powiedzieć, że "Niedźwiadki" w czterech rozegranych dotychczas spotkaniach ligowych zdobyły łącznie 113 punktów, tracąc 208. Rawiczanie przegrali wszystkie cztery potyczki i w tabeli są czerwoną latarnią. Co ciekawe Kolejarz najniższej porażki doznał w meczu z... Orłem Łódź. 15 maja łodzianie zwyciężyli zaledwie ośmioma punktami (31:23).

Wyniki Kolejarza Holistic-Polska Rawicz w sezonie 2016:

01.05.2016 Kolejarz Rawicz - Wybrzeże Gdańsk 27:63

15.05.2016 Kolejarz Rawicz - Orzeł Łódź 23:31

22.05.2016 Kolejarz Rawicz - KSM Krosno 33:57

05.06.2016 Kolejarz Rawicz - Polonia Piła 30:57

Statystyki zawodników Kolejarza Rawicz w sezonie 2016:

Adrian Gomólski 1,900 (20 wyścigów)*

Arkadiusz Potoniec (gość) 1,333 (3)

Emil Groendal 1,250 (8)

Marek Lutowicz 1,214 (14)*

Hynek Stichauer 1,200 (10)

Zdenek Holub 1,200 (5)*

Sebastian Niedźwiedź (gość) 1,000 (3)

Kamil Pulczyński 0,917 (12)

Marcel Kajzer 0,867 (15)*

Wojciech Lisiecki 0,800 (10)*

Steven Mauer 0,333 (3)

Marcin Kościelski (gość) 0,000 (5)

* zawodnicy zgłoszeni do meczu z Włókniarzem

Więcej o: