Rusza Małopolski Wyścig Górski. To już 54. edycja!

W piątek 10 czerwca w Trzebini rozpocznie się 54. edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego (UCI 2.2), jednego z najważniejszych wyścigów rozgrywanych w Polsce. Trzydniowe ściganie po małopolskich szosach tradycyjnie poprzedzi czwartkowe 33. Kryterium Kolarskie o Złoty Pierścień Krakowa.

Tworzony od przeszło pół wieku na terenie Małopolski wyścig jest jednym z największych wyzwań, jakie każdego roku podejmują polscy kolarze. Tym razem też tak będzie: choć 54. MWG składa się raptem z trzech etapów i nie wiedzie przez podjazdy rodem z Giro d'Italia czy Tour de France, to jego trasa i tak stanowi spore wyzwanie dla kolarzy.

Pierwszy z etapów tegorocznego MWG, liczący 140 kilometrów, stanowić będzie niejako rozgrzewkę - to najkrótszy i zdecydowanie najłatwiejszy z odcinków. Peleton wystartuje z rynku w Trzebini i skierowany zostanie najpierw na północ w kierunku Olkusza, gdzie następnie nawróci i podążać będzie na południe kraju do Alwernii. Tam też wyznaczona została meta. Po drodze zawodnicy będą rywalizować o trzy lotne i trzy górskie premie.

Następnego dnia barwny peleton listę startową do 2. etapu podpisywać będzie na rynku w Niepołomicach, skąd licząca 150 kilometrów trasa skieruje go do Nowego Targu. Cztery premiowane podjazdy wiodące kolejno pod Górę Jana, Wilkowisko, Kostrzę i raz jeszcze pod Wilkowisko na pewno przyczynią się do selekcji w grupie i wiadomo już będzie, kto walczyć powinien o końcowy sukces w MWG.

Finałowym aktem 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego będzie niedzielny etap wiodący po terenach doskonale już znanych polskim miłośnikom kolarstwa. Na 146-kilometrowym odcinku z Chochołowskich Term do Starego Sącza kolarze pokonają 1630 metrów przewyższeń oraz pięć górskich premii. To będzie najtrudniejszy, bez wątpienia decydujący o losach wyścigu, etap. Wystarczy wymienić takie podjazdy jak Sierockie, Gliczarów czy Przełęcz Knurowską.

Do rywalizacji w rozgrywanym na małopolskich szosach wyścigu tym razem przystąpią 24 drużyny. W peletonie obecni będą przedstawiciele wszystkich najważniejszych polskich grup - CCC Sprandi Polkowice, Verva Activejet Team, Domin Sport, Wibatech Fuji, do tego De Rosa Rybnik i Voster Cycling Team, jak również młodzieżowe TC Chrobry Saroni Głogów i Tarnovia Tarnowo Podgórne. Na starcie nie zabraknie również mniej szosowych drużyn w postaci torowej reprezentacji narodowej Polski oraz JBG2 znanego z kolarstwa górskiego.

Obecni będą także goście zza granicy. Z numerem "1" na liście startowej figuruje słoweńska grupa Adria Mobil, której zawodnik - Marko Kump - przed rokiem triumfował w klasyfikacji generalnej MWG. Peleton uzupełnią m.in. zespoły z Niemiec, Czech, Danii czy Szwajcarii.

Lista etapów 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego:

1. etap - 10 czerwca: Trzebinia - Alwernia, 140km

2. etap - 11 czerwca: Niepołomice - Nowy Targ, 150km

3. etap - 12 czerwca: Chochołowskie Termy - Stary Sącz, 146km

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.