Stomil zagra w I lidze, ale z punktami na minusie

Olsztynianie otrzymali zgodę na grę na zapleczu ekstraklasy. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż Polski Związek Piłki Nożnej nałożył na klub karę pieniężną oraz odjął trzy punkty na przyszły sezon.

Na tę chwilę czekali wszyscy kibice. Po wywalczeniu utrzymania na boisku na zapleczu ekstraklasy, trzeba było jeszcze dopełnić formalności. Chodzi o licencję, czyli pozwolenie na grę w danej lidze, które rokrocznie przyznaje Polski Związek Piłki Nożnej. Piłkarska centrala w zależności od sytuacji klubu może ją bowiem przyznać bądź nie.

OKS otrzymał licencję na grę w I lidze w sezonie 2016/2017, ale nie obyło się bez przeszkód. Polski Związek Piłki Nożnej nałożył na klub karę pieniężną oraz odjął trzy punkty na przyszły sezon. Jak przyznaje Łukasz Wachowski z PZPN, to Stomil stworzył najwięcej problemów w procesie przyznawania licencji. - Kara odjęcia trzech punktów została nałożona za nieterminowe dostarczenie ugód finansowych z zawodnikami - wyjaśnia Wachowski. - Jeśli klub zalega z płatnościami wobec sportowców czy pracowników klubu, ugody muszą zostać zawarte do 31 stycznia. Niektóre z nich zostały do nas przysłane w połowie lutego, a kilka takich pism otrzymaliśmy jeszcze w tym tygodniu.

I dodaje: - Kara pieniężna została nałożona ze względu na niską jakość dokumentów. Klub przedstawił nieterminową, niepełną i nierzetelną dokumentację finansową.

PZPN zdecydował również o nałożeniu nadzoru finansowego oraz infrastrukturalnego nad klubem. - Jeśli chodzi o nadzór infrastrukturalny, to każdy kibic piłki nożnej w naszym kraju zdaje sobie sprawę z jakości olsztyńskiego stadionu - podkreśla Wachowski. - Docierające do nas przesłanki o budowie nowego obiektu pozwalają nam jednak myśleć pozytywnie. Nadzór finansowy został nałożony w związku z zawarciem przez klubu ugód w celu monitorowania ich terminowych spłat.

Wygrywając w minioną niedzielę z Pogonią Siedlce 2:0, OKS zapewnił sobie utrzymanie w rozgrywkach pierwszej ligi. Ostatni mecz w tym sezonie Stomil rozegra w niedzielę, na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Więcej o: