Na razie w Górniku jest dużo niewiadomych

Piłkarze Górnika zdołali utrzymać się w ekstraklasie. Łęcznianie walczyli o ligowy byt do ostatniej kolejki. Teraz zawodnicy są na urlopach, a piłka jest po stronie działaczy, którzy muszą myśleć o zbudowaniu zespołu na nadchodzący sezon.

W tej chwili wszyscy zaczynają żyć zbliżającymi się mistrzostwami Europy, ale nie znaczy to wcale, że ruch transferowy zamarł. Wręcz przeciwnie piłkarska giełda tętni życiem. Niestety na "parkiecie" nie widać na razie Górnika, a czas już trochę nagli. W tej chwili łęcznianie są jednym z nielicznych klubów w najwyższej klasie rozgrywek, który praktycznie nie pozyskał żadnego piłkarza. Wprawdzie podpisano nowe kontrakty z Sergiuszem Prusakiem i Przemysławem Pitrym, ale są to gracze, którzy w minionym sezonie barwy Górnika reprezentowali. Natomiast wiadomo, że z klubu odszedł wypożyczony Jan Bednarek, który wrócił do poznańskiego Lecha, Krzysztof Danielewicz też prawdopodobnie po wypożyczeniu znowu znajdzie się w Śląsku Wrocław, rozwiązano kontrakt z litewskim bramkarzem Dziugasem Bartkusem, a Veljko Nikitović kończy karierę. Nie wiadomo jak się potoczą dalsze losy Marquitosa, który przyszedł w zimie, ale zagrał zaledwie pięć razy i wszystko wskazuje na to, że jego przygoda z Górnikiem także się zakończy. - W tej chwili trwają rozmowy z zawodnikami którym kończą się kontrakty - mówi Jakub Drzewiecki, rzecznik prasowy klubu. - Musimy jednakże wiedzieć jakim będziemy dysponowali budżetem. Nasza umowa z kopalnią Bogdanka wygasa 30 czerwca. Złożyliśmy jej nową ofertę sponsoringową i czekamy na odpowiedź.

Warto w tym miejscu dodać, że Komisja Licencyjna przyznała Górnikowi licencję na grę w rozgrywkach ekstraklasy, ale nałożyła na klub nadzór finansowy i infrastrukturalny. Nadzór finansowy powiązany jest z brakiem umowy ze sponsorem strategicznym, a tym samym z koniecznością zapłaty zobowiązań do 30 września. W tym przypadku chodzi o wywiązanie się ugód zawartych przez klub z pracownikami. Wszystkie muszą być spłacone w przewidzianych terminach (nie później niż do 30 września 2016) bez prawa dalszego odraczania terminów. Natomiast nadzór infrastrukturalny wiąże się z potrzebą modernizacji stadionu przy al. Jana Pawła II 13.

W tej sytuacji sprawa umowy z Bogdanką staje się pilna, bo to przecież sponsor strategiczny wraz z pieniędzmi z Canalu + w sposób decydujący wpływa na finanse klubu. W ubiegłym sezonie Górnik dysponował kwotą około 12 mln zł., co nie jest sumą oszałamiającą - wręcz jedną z najniższych w lidze, i dla przykładu stanowi 10 proc. budżetu stołecznej Legii. W swego rodzaju klinczu znaleźli się też działacze łęcznian, bo jeśli nie wiedzą na czym stoją, to trudno im prowadzić jakieś negocjacje, szczególnie z graczami z zewnątrz.

Wszystko wskazuje na to, że zespół poprowadzi trener Andrzej Rybarski, którego zasługi w utrzymaniu drużyny w elicie polskiego futbolu są trudne do przecenienia. Natomiast nie ulega wątpliwości, że Górnika trzeba wzmocnić. Potrzebny jest środkowy pomocnik, skrzydłowy, a także napastnik. - Oczywiście szukamy takich graczy i sztab szkoleniowy nad tym pracuje, niemniej jednak konkretne rozwiązania są uzależnione od naszego budżetu i koło się zamyka - dodaje Jakub Drzewiecki. - Natomiast jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, to jest już opracowany plan przygotowań. Drużyna rozpoczyna zajęcia 8 czerwca. Piłkarze będą trenowali na własnych obiektach, ale w późniejszej fazie brany jest też pod uwagę wyjazd na zgrupowanie. W tej chwili dogrywani są sparingpartnerzy. Liga rusza 15 lipca. My w pierwszej kolejce spotkamy się w Chorzowie z Ruchem.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU

Terminarz spotkań Górnika w rundzie zasadniczej

Kolejka 1 - 16-17 lipca: Ruch Chorzów - Górnik Łęczna; kolejka 2 - 23-24 lipca: Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk; kolejka 3 - 30-31 lipca: Górnik Łęczna - Cracovia; kolejka 4 - 6-7 sierpnia: Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Górnik Łęczna; kolejka 5 - 13-14 sierpnia: Górnik Łęczna - Legia Warszawa; kolejka 6 - 20-21 sierpnia: Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna; kolejka 7 - 27-28 sierpnia: Górnik Łęczna - Jagiellonia Białystok; kolejka 8 - 10-11 września: Piast Gliwice - Górnik Łęczna; kolejka 9 - 17-18 września: Górnik Łęczna - Korona Kielce; kolejka 10 - 24-25 września: Pogoń Szczecin - Górnik Łęczna; kolejka 11 - 1-2 października: Górnik Łęczna - Lech Poznań; kolejka 12 - 15-16 października: Górnik Łęczna - Arka Gdynia; kolejka 13 - 22-23 października: Wisła Płock - Górnik Łęczna; kolejka 14 - 29-30 października: Górnik Łęczna - Śląsk Wrocław; kolejka 15 - 5-6 listopada: Wisła Kraków - Górnik Łęczna; kolejka 16 - 19-20 listopada: Górnik Łęczna - Ruch Chorzów; kolejka 17 - 26-27 listopada: Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna; kolejka 18 - 3-4 grudnia: Cracovia - Górnik Łęczna; kolejka 19 - 10-11 grudnia: Górnik Łęczna - Termalica Bruk-Bet Nieciecza; kolejka 20 - 17-18 grudnia: Legia Warszawa - Górnik Łęczna; kolejka 21 - 11-12 lutego: Górnik Łęczna - Zagłębie Lubin; kolejka 22 - 18-19 lutego: Jagiellonia Białystok - Górnik Łęczna; kolejka 23 - 25-26 lutego: Górnik Łęczna - Piast Gliwice; kolejka 24 - 4-5 marca: Korona Kielce - Górnik Łęczna; kolejka 25 - 11-12 marca: Górnik Łęczna - Pogoń Szczecin; kolejka 26 - 18-19 marca: Lech Poznań - Górnik Łęczna; kolejka 27 - 1-2 kwietnia: Arka Gdynia - Górnik Łęczna; kolejka 28 - 8-9 kwietnia: Górnik Łęczna - Wisła Płock; kolejka 29 - 15 kwietnia: Śląsk Wrocław - Górnik Łęczna; kolejka 30 - 22-23 kwietnia: Górnik Łęczna - Wisła Kraków.