Górny Śląsk traci na sile. Tylko dwa kluby w Ekstraklasie. A kiedy był rekord?

Miniony sezon Ekstraklasy był fatalny dla dwóch klubów z naszego regionu. Po spadku Górnika Zabrze i Podbeskidzia Bielsko-Biała nasz stan posiadania w elicie to ledwie dwa kluby.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Jednoczesny spadek Górnika i Podbeskidzia to cios dla śląskiej piłki. W przyszłym sezonie nasz region będą reprezentować wśród najlepszych tylko Piast Gliwice i Ruch Chorzów. Mało, ale nie zdarzy się to po raz pierwszy.

Nie tak dawno - bo w sezonie 2005/06 - nasz region też reprezentowały w Ekstraklasie tylko dwa kluby: Odra Wodzisław i Górnik. A mogło być przecież jeszcze gorzej, gdyż Odra zachowała ligowy byt dopiero po wygraniu barażowego dwumeczu z Widzewem Łódź.

W sezonie 2006/07 o mistrzostwo Polski też walczyły tylko Górnik z Odrą. Ku lepszemu ruszyło dopiero w kolejnym roku, gdy do ligi weszły Ruch Chorzów, Polonia Bytom i Zagłębie Sosnowiec.

Co ciekawe od powrotu do elity niebieskich zdążyły spaść wszystkie drużyny z naszego regionu, które od tamtego okresu grały, bądź nadal grają w Ekstraklasie.

Dotyczy to: Zagłębia Sosnowiec, Polonii Bytom, Odry Wodzisław, Piasta Gliwice, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Górnika Zabrze. W sumie to w 2013 roku spadł też i Ruch, ale utrzymał się w elicie, gdyż licencji na grę z najlepszymi nie otrzymała Polonia Warszawa.

W sezonie 2009/10 też spadły dwa nasze kluby, czyli Odra i Piast. Tyle, że do ligi wrócił Górnik Zabrze, więc razem z Ruchem i Polonią - Górny Śląsk reprezentowały w lidze trzy kluby. Teraz takiej szansy nie ma, gdyż Zagłębie i GKS Katowice nie liczą już w walce o awans.

A za jakimi czasami tęsknimy? No to może na początek rok 1957. W lidze po raz pierwszy gra pięć klubów z naszego regionu: Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Zagłębie Sosnowiec, Polonia Bytom i Górnik Radlin (spadek), a zabrzanie, jako trzeci śląski klub w historii, zostają mistrzem Polski.

Rok 1963: Górnik po raz czwarty zostaje mistrzem, a do ligi awansuje piąty i szósty zespół ze Śląska, czyli Unia Racibórz i Szombierki Bytom. Dodajmy, że nasze drużyny zajęły wtedy wszystkie miejsca na podium.

Za Górnikiem znalazły się Ruch i Zagłębie, a czwarta była Polonia.

No i jeszcze sezon 1968/69, gdy nasz stan posiadania to aż siedem klubów (na 14 w lidze): GKS Katowice, Górnik Zabrze, Polonia Bytom, ROW Rybnik, Ruch Chorzów, Szombierki Bytom i Zagłębie Sosnowiec.

Po tamtych rekordowych dla Śląska rozgrywkach ROW, który był beniaminkiem, opuścił ligę.

Kiedy Górnik Zabrze wróci do ekstraklasy:
Więcej o: