Olsztynianin powalczy o występ na EURO 2016

Pochodzący z Olsztyna Paweł Dawidowicz otrzymał powołanie do szerokiej reprezentacji Polski na finałowy turniej Mistrzostw Europy. Turniej odbędzie się we Francji, od 10 czerwca do 10 lipca.

W czwartkowe popołudnie Adam Nawałka ogłosił szeroką kadrę na Euro 2016. Na liście znalazło się 28 nazwisk. Przez wielu obserwatorów futbolu, zaskoczeniem jest powołanie dla 21-letniego Pawła Dawidowicza, który w kadrze zagrał jedno spotkanie [z Czechami, 17 listopada 2015 roku]. Piłkarz w maju 2014 roku odszedł za 1,5 mln euro do Benfiki Lizbona. Z 34-krotnym mistrzem Portugalii podpisał pięcioletni kontrakt, a środowisko piłkarskie od dawna wróżyło temu utalentowanemu zawodnikowi dużą karierę.

Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Dawidowicz szybko został przesunięty do rezerw Benfiki. Ponadto młody piłkarz dość często skarżył się na kontuzję. Najpierw z gry wykluczył go uraz kostki, później przez długi czas musiał borykać się z kontuzją mięśnia.

Z czasem jednak młody piłkarz na boisku zaczął pokazywać swoje umiejętności. W drugim zespole Benfiki, który występuje w drugiej lidze portugalskiej, Dawidowicz w tym sezonie kilkukrotnie wpisywał się na listę strzelców. Zawodnik regularnie otrzymuje również powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski do lat 21, w której jest jedną z czołowych postaci. To właśnie te występy zadecydowały o powołaniu do szerokiej biało-czerwonych na Euro 2016.

- Bardzo cieszę się z tego powołania - nie ukrywa swojej radości trener Adam Łopatko, który szkolił Dawidowicza w kadrze województwa warmińsko-mazurskiego. - Paweł zasłużył sobie na powołanie występami w młodzieżowej reprezentacji Polski. Oglądałem kilka spotkań z jego udziałem i był on jednym z najbardziej wyróżniających się piłkarzy na boisku. Mimo, że trener Adam Nawałka będzie musiał skreślić kilku piłkarzy to myślę, że Paweł jest w stanie wygrać rywalizację na pozycji obrońcy m.in. z Michałem Pazdanem czy Kamilem Glikiem o wyjazd do Francji.

I dodaje: - Przez kilka ostatnich dni przebywałem w Niemczech, gdzie miałem możliwość temu rozmowy z agentem Pawła. Wspólnie myślimy o zmianie klubu dla naszego piłkarza, aby mógł on więcej grać.

Przed Euro 2016 reprezentacja zagra dwa mecze sparingowe: z Holandią w Gdańsku (1 czerwca) i z Litwą w Krakowie (6 czerwca). Do tego czasu Adam Nawałka z poniższej listy skreśli pięciu piłkarzy.

Szeroka kadra powołana na Euro 2016:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Artur Boruc, Przemysław Tytoń

Obrońcy: Thiago Cionek, Paweł Dawidowicz, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan, Łukasz Piszczek, Bartosz Salamon, Jakub Wawrzyniak

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki, Tomasz Jodłowiec, Bartosz Kapustka, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Krzysztof Mączyński, Sławomir Peszko, Maciej Rybus, Filip Starzyński, Paweł Wszołek, Piotr Zieliński

Napastnicy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Mariusz Stępiński, Artur Sobiech

Więcej o: