Wiosna biegaczy. Pobiegnij z aktorami albo w szczytnym celu

W najbliższych tygodniach miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą wybierać między imprezami w olsztyńskich parkach i nad jeziorem, w tym jedną charytatywną, a biegiem przez mazurskie lasy obok VIP-ów i aktorów dobrze znanych z ekranów telewizorów.

W niedzielę startuje cykl zawodów "Olsztyn Biega", czyli od dwóch lat największe wydarzenie tego typu w stolicy Warmii i Mazur. W tym roku sportowcy dwa razy przebiegną dystans pięciu kilometrów w parku Kusocińskiego i dwa razy dziesięciu kilometrów na terenach Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Finałem będzie wrześniowy Półmaraton Jakubowy.

Na początek sportowcom przyjdzie się zmierzyć z dystansem 10 km. Zawodnicy pokonają dwa okrążenia po pięć kilometrów nad jeziorem Ukiel. Start biegu głównego jest zaplanowany na godz. 10.15. Wcześniej do zmagań przystąpią dzieci w trzech kategoriach wiekowych - do 6 lat, 6-9 lat oraz 10-16 lat. Najmłodsi z nich pobiegną na 250 m, a pozostałe dwie kategorie odpowiednio na 950 m oraz 1,76 km.

Chętni do startu mogą się zapisać na dwa sposoby. Za pośrednictwem strony internetowej superczas.pl, gdzie rejestracja potrwa już tylko do środy. Kto nie zdąży, będzie miał jeszcze okazję zgłosić się osobiście w siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 1 Maja, a także w niedzielę, w biurze zawodów, przed ich rozpoczęciem. Spóźnialscy muszą się jednak liczyć z większymi kosztami. Opłata dla dzieci do lat 6 zamiast 5 zł będzie wówczas wynosić 10 zł, za młodzież w wieku 6-16 lat trzeba będzie zapłacić nie 10 zł a 20 zł, a w biegu głównym wpisowe z 30 zł wzrośnie do 50 zł.

Dzień wcześniej - w sobotę 7 maja, także na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel - odbędzie się sztafeta integracyjna "O co biega". Po jej zeszłorocznym sukcesie organizacyjnym, w tym roku po raz kolejny będzie można pobiec w przebraniu superbohatera. Drużyny złożone z pięciu biegaczy mają za zadanie dostarczenie pałeczki sztafetowej od startu do mety na trasie mierzącej 7777 m, złożonej z pięciu pętli i podzielonej na odcinki. Drużyna sama decyduje, którzy jej członkowie pokonują które odcinki sztafety. Każdy z członków drużyny może przebiec dowolną liczbę odcinków, ale nie mniej niż jeden.

Zapisy elektroniczne na stronie superczas.pl trwają do czwartku, a opłata za udział w zawodach wynosi 150 zł od całej drużyny. Uczestnicy zawodów będą mogli o sobie powiedzieć, że są superbohaterami, bo wpisowe jest przeznaczone na wyposażenie sali do integracji sensorycznej, z której korzystać będą niepełnosprawni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie.

Biuro zawodów otwarte będzie od godz. 9, a bieg sztafetowy rozpocznie się dwie godziny później. Nagrody otrzyma drużyna z najlepszym czasem oraz trzy ekipy, które będą miały najlepsze przebrania.

Za to już za miesiąc - w sobotę 4 czerwca w znanej z koni mazurskiej wsi Gałkowo, 18 km od Mikołajek - odbędzie się piąta edycja Maratonu Mazury oraz 3. Bieg Szlakiem Krutyni na 10 km. Trasa obu imprez będzie wiodła przez malownicze tereny wokół Krutyni, jednej z najbardziej malowniczych rzek na Warmii i Mazurach, a być może także w całym kraju. Biegi są znane nie tylko z niezwykłej trasy, ale także z tego, że przyciągają na start znane osoby - od aktorów popularnych seriali po dziennikarzy. Będzie więc okazja, by zmierzyć się z nimi w tych zawodach.

Opłata za start w maratonie jest zależna od daty zarejestrowania się. Do 23 maja wynosi 100 zł, do końca miesiąca 120 zł, a w dniu zawodów trzeba będzie się liczyć z wydatkiem 150 zł. W biegu na 10 km chętni muszą wpłacić 80 zł do 31 maja. Po tym terminie opłata będzie wynosiła 100 zł. Wszyscy uczestnicy Maratonu Mazury otrzymają koszulki, medale i prezenty od sponsorów.

Więcej o: