Jarosław Byrski Camp, czyli gość z NHL w Poznaniu

Mieszkał w Puszczykowie, w Poznaniu skończył studia, a potem w Kanadzie założył szkołę hokejową, w której wychował wielu zawodników NHL. Od 1 maja Jarosław Byrski poprowadzi w Poznaniu obóz szkoleniowy dla trenerów i młodych hokeistów.

54-letni Jarosław (za oceanem po prostu Jari) Byrski w 1993 roku założył w Toronto szkołę hokejową SK8ON. Stosował w niej nowatorskie metody szkoleniowe, m.in. zastępowanie na lodzie krążka piłką golfową. Mimo że sam nie był nigdy hokeistą - studiował na UAM prawo i psychologię - osiągnął w Kanadzie sukces. Na początku 2015 roku magazyn "The Hockey News" umieścił Polaka w setce najbardziej wpływowych ludzi hokeja na lodzie na świecie!

Fachowcy docenili metody pracy Jarosława Byrskiego, którego podopiecznymi były dawne i obecne gwiazdy ligi NHL, wśród nich: Bryan Bickell (Chicago Blackhawks), Brent Burns (San Jose Sharks), Michael Cammalleri (New Jersey Devils), Rick Nash (New York Rangers), Alex Pietrangelo (St. Louis Blues), Jeff Skinner (Carolina Hurricanes), Jason Spezza (Dallas Stars), Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning) czy Wojtek Wolski, urodzony w Polsce kanadyjski hokeista, który spędził na zawodowych lodowiskach w USA i Kanadzie wiele lat.

Dziś wielu wychowanków Jarosława Byrskiego zarabia miliony dolarów, ale i tak niektórzy odwiedzają swojego dawnego trenera, bo, jak mówi Steven Stamkos, zawsze można się od niego czegoś nauczyć.

Polak zajmuje się przede wszystkim szkoleniem dzieci i młodzieży, ale przygotowuje też plany treningowe dla drużyn Tampa Bay Lightning i Ottawa Senators.

W listopadzie ubiegłego roku zorganizował obóz szkoleniowy w Katowicach, a teraz poprowadzi taki w Poznaniu - od 1 do 4 maja na lodowisku im. Witalisa Ludwiczaka. - Formuła obozu jest taka, że jest on przeznaczony głównie dla trenerów. Będzie ich kilkudziesięciu z całej Polski, ale też sześciu z Poznania - mówi Jacek Kijewski, prezes Wielkopolsko-Dolnośląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Lodzie. - W ćwiczeniach weźmie też udział ok. 70 młodych zawodników z roczników 2001-2004. Będą na lodzie trenowali, ale też prezentowali ćwiczenia przygotowane przez pana Byrskiego. W tej grupie będzie trzydzieścioro dzieci z Poznania - dodaje Jacek Kijewski i zaznacza, że obóz dojdzie do skutku także dzięki dofinansowaniu z budżetu poznańskiego Wydziału Sportu.

- Chcemy, żeby w cały kraj poszła informacja, że mocno pracujemy nad poprawą szkolenia dzieci i młodzieży - podkreśla prezes. - Mamy tradycje hokejowe w kraju, ale widzimy, jak wygląda hokej seniorski w Polsce, że wymaga znacznej poprawy. Poziom można podnieść m.in. poprzez popularyzację tej dyscypliny, podnoszenie poziomu szkolenia. Dlatego chcemy przybliżyć hokej dzieciom i ich rodzicom.

To będzie kolejne ważne wydarzenie w historii odradzającego się hokeja w Poznaniu. W lutym na lodowisku im. Witalisa Ludwiczaka młodzieżowa reprezentacja Polski rozegrała międzynarodowy turniej towarzyski i mierzyła się tu z Austrią, Węgrami i Ukrainą. Na początku kwietnia ta sama kadra odniosła komplet zwycięstw na turnieju w Rumunii i awansowała do dywizji I grupy B, czyli do trzeciej ligi światowej.

Majowy obóz w Poznaniu będzie zamknięty dla publiczności. - Pan Byrski będzie prezentował swoje metody treningowe, mówił o swojej filozofii. Osoby obecne na lodowisku nie będą mogły rejestrować zajęć na wideo - tłumaczy Jacek Kijewski.

Więcej o: