Final Four. Piętnaście lat historii Ligi Mistrzów

Siatkarska Liga Mistrzów wystartowała w 2000 roku, a pierwszym jej zwycięzcą został francuski Paris Volley. Później rozgrywki zdominowali Rosjanie i Włosi. Ale ważną rolę w turniejach finałowych odgrywały też polskie drużyny.

Chcesz wiedzieć wszystko o Final Four Ligi Mistrzów? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL

Liga Mistrzów powstała na kanwie Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, który rozgrywany był od 1959 roku. W ubiegłym sezonie obchodziła mały jubileusz 15-lecia, teraz rozgrywana jest 16. edycja najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych w Europie.

Przez te poprzednie 15 lat tylko trzy razy złote medale wywalczyły zespoły z innych krajów niż Rosja czy Włochy. W 2001 roku w Paryżu triumfowali Francuzi z Paris Volley, w 2005 roku także Francuzi z Tours VB, a dwa lata później niemieckie VfB Friedrichshafen. Pozostałe tytuły rozdzieliły między siebie zespoły z dwóch najsilniejszych obecnie lig w Europie, cztery ostatnie wzięli Rosjanie. Trzy razy złoto zdobywali siatkarze włoskiego Trentino Volley, którzy zdominowali rozgrywki w sezonach 2008/2009 - 2010/2011 oraz rosyjskiego Zenita Kazań. Obie drużyny staną w Krakowie przed szansą na czwarte zwycięstwo, a ponieważ grają w dwóch różnych półfinałach, mogą stoczyć nawet bój w finale.

W ciągu tych 15 lat turnieje finałowe aż cztery razy odbywały się w Polsce. Pierwszy rozegrano w 2002 roku w Opolu, kolejne w 2008, 2010 i 2012 roku w Łodzi. W żadnym innym kraju najlepsze europejskie drużyny nie gościły tak często. Ale za sukcesami organizacyjnymi nie poszły sportowe. Gospodarze rzadko wygrywali turnieje finałowe, polskim ekipom nie udało się to nigdy. Najbliżej była w 2012 roku PGE Skra Bełchatów, ale przegrała finał z Zenitem Kazań.

W turniejach finałowych nasze zespoły grały osiem razy, w tym raz, w ubiegłym roku w Berlinie, w imprezie uczestniczyły aż dwie polskie drużyny. Od 2010 roku Polacy co roku wprowadzali do turnieju przynajmniej jedną ekipę. A w ostatnich dwóch sezonach sztuka ta nie udawała się choćby drużynom z Włoch. Rosjanie natomiast nie grali w Final Four tylko dwa razy - w 2001 i 2002 roku.

Największy sukces polska siatkówka osiągnęła jeszcze w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. W 1978 roku Płomień Milowice wygrał całe rozgrywki. Drugie miejsca zajmowały: Resovia w 1973 roku, PGE Skra Bełchatów w 2012 i Asseco Resovia rok temu.

Rzeszowianie w turniejach finałowych występowali trzy razy. Oprócz wspomnianych drugich miejsc w 1973 i 2015 roku resoviacy zajęli także czwarte miejsce w PEMK w 1976 roku. Po raz pierwszy jednak Asseco Resovia będzie gospodarzem turnieju finałowego w Lidze Mistrzów. W 2008 roku rzeszowianie organizowali w Rzeszowie Final Four najniższego rangą europejskiego pucharu - Challenge Cup. Przetrzebieni kontuzjami zakończyli turniej na czwartym miejscu.

Asseco Resovia jest gospodarzem turnieju Final Four Ligi Mistrzów, który odbędzie się w sobotę i niedzielę w Tauron Arenie Kraków. W sobotnim półfinale mistrzowie Polski zmierzą się z rosyjskim Zenitem Kazań (godz. 16.30), a w drugiej parze zagrają Trentino Diatec i Cucine Lube Civitanova (godz. 19.30). W niedzielę odbędą się mecze o złoto (godz. 18) i o brąz (godz. 14.45). Relacje na żywo na rzeszow.sport.pl .

Final Four Ligi Mistrzów na Facebooku! Śledź z nami, co dzieje się w Tauron Arenie Kraków!

Zobacz wideo
Więcej o: