Z Zagłębia Lubin do Feyenoordu Rotterdam: Profesjonalista i fachowiec doceniony

Były dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia Lubin Richard Grootscholten zostanie szefem szkółki piłkarskiej 14-krotnego mistrza Holandii Feyenoordu Rotterdam.

Znajdź nas na Facebook'u | Ćwierkamy też na Twitterze

Grootscholten to jeden z najbardziej cenionych trenerów młodych piłkarzy w Holandii. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin.

Oczywiście nakreślił plan szkolenia piłkarskiej młodzieży i zreformował struktury klubowe Zagłębia. Równocześnie pilotował m.in. budowę boisk i bursy dla młodzieży oraz planu szkolenia młodych zawodników "Miedziowych".

Dziś Akademia Zagłębia to obok Legii Warszawa i Lecha Poznań jedna z najlepszych szkółek młodzieży w kraju. Juniorzy Zagłębia mają do dyspozycji osiem boisk: wśród nich takie ze sztuczną czy naturalną nawierzchnią, z oświetleniem czy trybuną. Wszystko z zachowaniem najwyższych standardów europejskich. Niektóre boiska mają niemal identyczne nawierzchnie jak szkółki Ajaxu i PSV czy słynna baza włoskiego klubu AC Milan - Milanello.

Aktualnie w pierwszym zespole Zagłębia jest 13 wychowanków, w tym ośmiu młodzieżowców. Wśród nich są m.in. podstawowy napastnik "Miedziowych" Krzysztof Piątek, etatowy defensywny pomocnik Jarosław Kubicki i środkowy obrońca Jarosław Jach.

Wyszkolić futbolowe perełki: Firma z Belgii ma zrewolucjonizować nasze akademie piłkarskie

Od tego sezonu Grootscholten nie jest już związany kontraktem z Zagłębiem, tylko współpracującym konsultantem. Od nowego sezonu Holender podejmie pracę w Feyenoordzie Rotterdam, z którym podpisał dwuletnią umowę. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca.

- Już podczas pierwszej rozmowy z szefami klubu można było wyczuć, że mamy podobną wizję szkolenia młodzieży. Nie wahałem się, aby podjąć pracę w tak topowym klubie jak Feyenoord. Oficjalnie pracę rozpocznę od nowego sezonu, ale już teraz zamierzam poznawać organizację pracy w akademii Feyenoordu - mówi o nowej pracy na łamach strony internetowej Feyenoordu Richard Grootscholten.

Zadowolenia z nowego szefa akademii nie ukrywa dyrektor techniczny klubu z Rotterdamu Martin van Geel: - Z jego kwalifikacjami i doświadczeniem jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Da sobie radę z tym zadaniem.

Dodajmy, że Grootscholten ma za sobą pracę w kilku krajach. Pracował dla holenderskiej Federacji Piłkarskiej, gdzie znajdował się w grupie odpowiedzialnej za restrukturyzację systemu szkolenia młodzieży.

Współpracował też z Ajaksem Amsterdam przy systemie obserwacji piłkarskiego rozwoju młodych zawodników. W 2008 roku - jako dyrektor Sparty Rotterdam - otrzymał prestiżową Nagrodę im. Rinusa Michelsa za stworzenie Najlepszej Akademii Piłkarskiej w Holandii. Do nagrody tej nominowany był także w latach 2007 i 2009.

Przez cztery lata był też w Kanadzie, gdzie jako drugi trener oraz dyrektor techniczny pracował w Vancouver Whitecaps. Odpowiadał za budowę struktur szkolenia młodzieży m.in. w rosyjskim klubie Kubań Krasnodar. Przygotowywał projekty szkoleniowe dla RPA.

Wśród jego wychowanków są m.in. reprezentanci Holandii: Kevin Strootman (AS Roma) i Jetro Willems (PSV Eindhoven) czy Nick Viergever (AZ Alkmaar).

Zobacz Akademię Piłkarską KGHM Zagłębia Lubin od środka [ZDJĘCIA]

Więcej o: