Niezbędnik kibica. Co warto wiedzieć o Nice Polskiej Lidze Żużlowej

W Nice Polskiej Lidze Żużlowej walczy 11 zespołów, które pozytywnie przebrnęły przez proces licencyjny. Można powiedzieć, że to nowy twór powstały w wyniku połączenia I i II ligi.

W związku z problemami finansowymi klubów, to, jaki będzie kształt żużlowych lig w Polsce, rozstrzygało się przez kilka miesięcy. Ostatecznie do rozgrywek dopuszczono 19 drużyn (odpadły Start Gniezno, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, KMŻ Lublin). Osiem z nich walczyć będzie w ekstralidze o tytuł mistrza Polski (pierwsza kolejka odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia). Pozostałe trafiły do Nice PLŻ, a II ligę zlikwidowano.

Ustalenie regulaminu, a także terminarza rozgrywek I ligi budziło wiele kontrowersji. Kilkukrotnie zmieniano koncepcję rywalizacji, zaś ostateczny terminarz opublikowany został niespełna miesiąc przed rozpoczęciem rozgrywek. Podjęcie decyzji utrudniały problemy Stali Rzeszów, która do ostatniej chwili walczyła o pozwolenie na starty w lidze. Rywalizacja w Nice PLŻ rozpoczęła się przed dwoma tygodniami - 28 marca. Z różnych powodów odbyły się dwie niepełne kolejki.

Niezbędnik kibica

- W rozgrywkach uczestniczy 11 drużyn, bez podziału na grupy.

- Rywalizacja podzielona jest na rundę zasadniczą oraz finałową. W rundzie zasadniczej drużyny spotykają się systemem każdy z każdym, mecz i rewanż.

- Po osiemnastu rundach dwie najwyżej sklasyfikowane w tabeli drużyny rozegrają dwumecz finałowy, którego zwycięzca awansuje do ekstraligi. Przegrany natomiast zmierzy się w barażu z przedostatnim zespołem ekstraligi.

- Drużyny z Opola i Rawicza rozgrywają mecze tylko na swoich stadionach, bez meczów rewanżowych na torach rywali. Wyjątkiem są spotkania wyjazdowe między tymi zespołami. Obie ekipy nie mają prawa startu w finale ligi, a także utrzymania się w I lidze w przypadku ustanowienia w sezonie 2017 trzech klas rozgrywkowych.

- Niewyjaśniona pozostaje kwestia Lokomotivu Daugavpils. Łotysze zwyciężyli ubiegłoroczne rozgrywki, ale nie zostali dopuszczeni do rywalizacji w ekstralidze. Kwestia regulaminu nie została jeszcze ostatecznie ustalona i może się okazać, że po powtórnym zwycięstwie w lidze Lokomotiv ponownie nie zostanie dopuszczony do startów w ekstralidze 2017.

- W meczowych składach drużyn musi być zgłoszonych minimum czterech Polaków (czterech Łotyszy w przypadku Lokomotivu).

- W przypadku przerwania spotkania uważa się je za rozegrane, jeśli rozegranych zostało 8 biegów w rundzie zasadniczej oraz 12 w rundzie finałowej i barażu.

Więcej o: