W tym roku krakowski maraton obchodzi jubileusz - odbędzie się po raz 15. Z tego powodu organizatorzy, czyli Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, przygotowali niespodzianki. Powoli odsłaniają sekrety. Zaczęli kilka tygodni temu, kiedy zaprezentowali grę dostępną na smartfony i na Facebooku "Krakowskie granie w bieganie".
Dziś zdradzili, że od tego roku będą specjalnie honorować biegaczy, którzy ukończyli trzy najważniejsze biegi organizowane przez ZIS - wspomniane wyżej maraton (42 km 195 m), półmaraton (21 km 97 m) i bieg górski (około 13 km). Krakowska Triada Biegowa ma własne logo, a także hasło: "Kraków 3ma tempo". - Ci, którzy ukończą wszystkie biegi, dostaną dyplom i specjalną statuetkę. To będzie coś na wzór korony maratonów polskich [by ją zdobyć, trzeba ukończyć pięć maratonów - przyp. red.] w miejskim wydaniu - podkreśla Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS. - Więc w tym roku będzie można przejść do sportowej historii Krakowa.
W ubiegłym roku było 317 osób, które zaliczyły wszystkie biegi. Jedną z nich była Justyna Dziadoń. Bieganie trenuje zaledwie półtora roku, a już pomyślnie zmierzyła się nawet z dystansem 42 km.
- Pracuję w branży hotelarskiej, więc biegam tylko amatorsko. Dzięki systematycznym treningom ukończyłam wszystkie trzy biegi. Ile razy w tygodniu? Minimum pięć - mówi. - Na co dzień to wymaga dobrej organizacji i determinacji, ale to musi być połączone z czerpaniem przyjemności. Podoba mi się pomysł ze statuetką. Każdy medal dla biegacza jest satysfakcją, że pokonał własne słabości.
Organizatorzy trzydniowych Krakowskich Spotkań Biegowych, których ukoronowaniem jest maraton, zdradzili też, jak będą wyglądały koszulki. W tym roku będą niebieskie, jako że to jeden z kolorów Krakowa. Przednią stronę zaprojektował krakowski rysownik Andrzej Mleczko. Także spod jego ręki wyszły medale, ale na razie ich wygląd organizatorzy trzymają w tajemnicy.
Liczą, że jubileuszowy maraton przyciągnie rekordową liczbę uczestników. Do tej pory zarejestrowało się prawie 6700 osób. - To 15. maraton, a do tego odbędzie się 15 maja. Liczę więc, że wszystko będzie na piątkę - dodaje Kowal. - KSB to trzy dni biegania i każdy znajdzie dogodny dla siebie dystans.
Tradycyjnie Cracovia Maraton cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych biegaczy. Na razie zgłosiło się ich około 600 z ponad 40 krajów.
Nowością jest też to, że jedna z imprez KSB - Minimaraton im. Piotra Gładkiego - będzie miała nową trasę. Do tej pory było to nieco ponad jedno okrążenie wokół Błoń (tak by uzyskać 4200 m). Teraz biegacze wystartują z Błoń, ale pobiegną pod kopiec Kościuszki i wrócą. To połączenie minimaratonu z biegiem o Puchar Radia RMF FM. Długość trasy nadal będzie wynosiła 1/10 maratonu, ale będzie trudniejsza. Nowością jest też to, że udział w tym biegu jest bezpłatny.
Zapisy do KSB na zis.krakow.pl.