PILNE. Nowy projekt PZPN-u, finansową szansą dla Radomiaka

Podczas środowej konferencji - Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował dwie nowe inicjatywy. Obie adresowane są do klubów od Ekstraklasy do II ligi, a więc m.in. do beniaminka II ligi - Radomiaka Radom.

Pierwsza z nich to tzw. Narodowy Model Gry. Jest to podręcznik wydany przez PZPN, a dotyczący filozofii szkolenia młodych piłkarzy. W nim szkoleniowcy znajda dla siebie także konspekty treningów, czy systemy gier.

Przy opracowaniu podręcznika brały udział m.in. takie instytucje jak: Akademie Wychowania Fizycznego, czy Departament Szkolenia i Komisje - Techniczna i Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego.

Drugi projekt, który także wchodzi w życie dotyczy gratyfikacji finansowych dla klubów szczebla od Ekstraklasy, przez I do II ligi.

Jak się okazuje najlepsze kluby, kształcące młodzież i stawiające w pojedynkach ligowych na takich właśnie piłkarzy, zostaną na koniec sezonu odpowiednio sklasyfikowane i na podstawie tabel, zostanie drużynom wypłacona odpowiednia gratyfikacja finansowa.

Rocznie PZPN przeznaczy na ten program 10 milionów złotych, z czego 3 otrzyma najlepsza trójka zespołów z Ekstraklasy, 4,5 mln - I liga miejsca od 1 do 5, a II liga - kwotę 2,5 mln - także w podziale na miejsca od 1 do 5. Jest więc o co walczyć.

Jak informuje komunikat PZPN - punkty będą przydzielane według czasu gry i rangi rozgrywek, a drużyny, które zgromadzą najwięcej punktów w danej lidze, otrzymają nagrody finansowe. Warunkiem zaliczenia punktów dla zawodnika jest rozegranie co najmniej pięciu meczów i 270 minut gry, a w podziale nagród nie będą uczestniczyć kluby, które spadły z ligi.

- Angażując się w zespół Radomiaka, od samego początku czyniliśmy starania, by powstała przy klubie Akademia Piłkarska dla grup młodzieżowych. Mam nadzieję, że pomoże nam wydatnie przy tym, powstające Radomskie Centrum Sportu. My musimy dołożyć do tego jeszcze stronę organizacyjno - sportową. Na pewno ten pomysł PZPN jest dla nas dodatkową motywacją, i będziemy czynili wszystko by skorzystać z tej pomocy. Jeśli jednak się nie uda znaleźć na tych czołowych pięciu miejscach, to też nic wielkiego się nie stanie, bo strategię rozwoju mamy już ustaloną - powiedział Sławomir Stempniewski, prezes Radomiak.

System zacznie działać od sezonu 2016/2017.

Oto taryfikator nagród:

Ekstraklasa - 3 mln zł 1. miejsce - 1,4 mln zł 2. miejsce - 1 mln zł 3. miejsce - 600 tys. zł I liga - 4,5 mln zł 1. miejsce - 1,3 mln zł 2. miejsce - 1,1 mln zł 3. miejsce - 900 tys. zł 4. miejsce - 700 tys. zł 5. miejsce - 500 tys. zł II liga - 2,5 mln zł 1. miejsce - 750 tys. zł 2. miejsce - 625 tys. zł 3. miejsce - 500 tys. zł 4. miejsce - 375 tys. zł 5. miejsce - 250 tys. zł

Więcej o: