Włókniarz Częstochowa otwiera nową kartę historii. Na początek Piła

Po roku przerwy żużlowcy Włókniarza Częstochowa wracają na ligowe tory. W wielkanocny poniedziałek, w meczu o punkty w Nice PLŻ, zmierzą się na wyjeździe z Polonią Piła.

Włókniarz ma za sobą bardzo burzliwy okres. Jesienią 2014 roku klub stanął na krawędzi. Za tamtą sytuację odpowiadały władze spółki, które doprowadziły do kilkumilionowego zadłużenia. Drużyna została wówczas wyrzucona z ekstraligi, a starania ludzi związanych ze stowarzyszeniem, aby Włókniarz mógł wystąpić chociaż w II lidze, spełzły na niczym. Żużlowe władze pozostały nieugięte. Biało-zieloni zostali skazani na roczną karencję i w 2015 roku w Częstochowie odbyło się jedynie kilka imprez towarzyskich i młodzieżowych. Prezes stowarzyszenia Michał Świącik i kilka wspierających go osób budowali w tym czasie fundamenty silnego Włókniarza, który w 2016 roku miał otworzyć nową kartę historii. Dziś można powiedzieć, że ta misja zakończyła się sukcesem. Włókniarz wraca do ligowej rywalizacji. W związku z tym, że przez proces licencyjny przebrnęło jedynie 11 zespołów, a I i II liga zostały połączone, częstochowianie od razu znaleźli się na zapleczu ekstraligi.

Skarb żużlowego kibica Poznaj rywali Włókniarza

- To było optymalne rozwiązanie, najlepsze z możliwych - podkreśla prezes Michał Świącik. - Udało się stworzyć naprawdę ciekawą ligę. Większość zespołów jest na zbliżonym poziomie i można się w związku z tym spodziewać, że rozgrywki będą stały na wysokim poziomie i przyniosą duże emocje. Kibice powinni być zadowoleni - przekonuje Świącik.

Włókniarz z największym w historii wsparciem z miejskiego budżetu (klub dostanie milion zł z puli na promocję miasta przez sport), w sumie z ponad 2,5-milionowym budżetem i silną, opartą na wychowankach kadrą, w Nice PLŻ będzie jednym z faworytów. Dla wielu to druga obok Lokomotivu Daugavpils siła w tych rozgrywkach. Niewykluczone, chociaż swoje ambicje mają też w innych klubach. Polonia Piła, Wybrzeże Gdańsk, Wanda Kraków, Orzeł Łódź, nawet Stal Rzeszów mają zespoły, z którymi trzeba się liczyć. Wyjazdowe mecze z każdym z tych rywali będą dla Włókniarza nie lada wyzwaniem. Pierwszy czeka włókniarzy już w najbliższy poniedziałek.

- Nie stawiamy sobie konkretnych celów, ale wiadomo, że będziemy chcieli wygrywać w tej lidze możliwie jak najwięcej i być w tabeli jak najwyżej - mówi prezes Michał Świącik. - Do Piły również pojedziemy walczyć o zwycięstwo, chociaż zdajemy sobie sprawę z trudności zadania. Polonia ma w składzie klasowych zawodników i będzie chciała otworzyć sezon sukcesem. My postaramy się jej w tym przeszkodzić.

Pierwszy trening w Częstochowie Żużlowcy Włókniarza wyjechali na tor

I-ligowy debiut Włókniarza pierwotnie miał mieć miejsce w Opolu, gdzie drużyna miała pojechać na - powiedzmy - trudniejszy sparing. Niespełna miesiąc przed ligą terminarz jednak zmieniono i "Lwy" wystąpią w Pile. Prezes Michał Świącik mówi, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i zwraca uwagę, że rozpoczynając sezon z Polonią, właśnie z tym zespołem zakończą rundę zasadniczą na swoim torze, co też może mieć swoje znaczenie. Kapitan drużyny Rafał Trojanowski mówi z kolei tak: - Nie czarujmy się, Opole byłoby zdecydowanie łatwiejszym przeciwnikiem od Piły, w takim meczu można by było jeszcze coś sprawdzić, zrobić jakieś ostatnie testy - mówi natomiast Trojanowski. - Ale jest jak jest, rozpoczniemy sezon w Pile. Na pewno pojedziemy tam z myślą o tym, aby walczyć o zwycięstwo.

Jonasson w formie, Dróżdż za Łęgowika Dobre wiadomości przed meczem Włókniarza w Pile

Co o będzie siłą nowego Włókniarza, pytamy kapitana?

- Zgrana, fajna ekipa, w której są młodzi chłopcy, kojarzeni z tym miastem wychowankowie Włókniarza i kilku doświadczonych zawodników, a wśród nich między innymi ja. Ciekawy jest sztab szkoleniowy, do którego dołączył na koniec podebrany z Wrocławia trener odpowiedzialny za przygotowanie kondycyjne. Myślę, że będziemy tworzyć zgrany, wspierający się kolektyw.

Mecz Polonia Piła - Eko-Dir Włókniarz Częstochowa w poniedziałek 28 marca. Początek o godz. 13.45.

Awizowane składy:

Włókniarz Częstochowa:

1. Daniel Jeleniewski

2. Mateusz Borowicz

3. Artur Czaja

4. Thomas Jonasson

5. Rafał Trojanowski

6. Oskar Polis

7. Michał Gruchalski ?

Polonia Piła:

9. Patryk Dolny

10. Piotr Świst

11. Norbert Kościuch

12. Michał Szczepaniak

13. Bjarne Pedersen

15. Arkadiusz Pawlak