Grad medali dla torunian w mistrzostwach weteranów

Aż 338 zawodników wzięło udział w 25 Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Najstarszym uczestnikiem czempionatu, który odbył się w Arenie Toruń, był blisko 106-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy.

Jubileuszowa, 25 edycja halowych mistrzostw kraju weteranów była rekordowa z wielu względów. Do udziału w zawodach zgłosiło się w sumie 363 lekkoatletów. W rywalizacji ostatecznie wzięło udział 338 uczestników. W sumie odnotowano blisko 700 osobostartów. W biegu na 60 metrów i pchnięciu kulą rywalizowano w aż 12 kategoriach wiekowych.

Rekordy bito nie tylko pod względem frekwencji. Ustanowiono 24 halowe rekordy Polski weteranów i 44 rekordy halowych mistrzostw Polski. Ustanowiono też dwa halowe rekordy świata. Ich autorem był jedyny zawodnik startujący w kategorii M105+, najstarszy czynny lekkoatleta na świecie, czyli Stanisław Kowalski, który już za niespełna miesiąc będzie obchodził 106 urodziny. Świdniczanin 60 metrów przebiegł w czasie 21.20s (średnia prędkość: 10.188km/h). 3-kilogramową kulę pchnął na odległość 3.73m.

Dużo powodów do zadowolenia mieli też toruńscy zawodnicy. Łącznie mieszkańcy Torunia i powiatu toruńskiego ziemskiego zdobyli aż dwadzieścia medali w tym pięć złotych. Mistrzami Polski zostali: Andrzej Formaniewicz (kat. M55, bieg na 60m), Tomasz Osóbka (M75, bieg na 200m), Violetta Politowska (K40, skok wzwyż), Julian Pełka (M65, trójskok) i Wacław Krankowski, M65, pchnięcie kulą) . Srebrne medale wywalczyli: Tomasz Niejadlik (M35, bieg na 60 przez płotki), Beata Borowiec (K40, bieg na 60m), Małgorzata Adryjańczyk (K40, 200m i skok w dal), Andrzej Formaniewicz (M55, 200m), Czesław Nowacki (M70, 200m), Julian Pełka (M65, skok w dal i skok wzwyż), Jolanta Pełka-Witt (K40, trójskok), Tomasz Osóbka (M75, skok o tyczce) i Kazimierz Jankowski (M60, pchnięcie kulą). Na najniższym stopniu podium z grona torunian stanęli: Małgorzata Adryjańczyk (K40, 60m), Janusz Nath (M65, 200m), Jolanta Pełka-Witt (K40, skok w dal) i Wacław Krankowski (M65, rzut ciężarkiem). Najlepszy łączny wynik punktowy spośród reprezentantów Torunia uzyskał Julian Pełka. W klasyfikacji województw zdecydowanie zwyciężyło kujawsko-pomorskie przez mazowieckim i zachodniopomorskim.

Sportowej rywalizacji w toruńskiej Arenie przyglądali się przedstawiciele World Masters Athletics. Władze światowej federacji weteranów były w Toruniu z wizytą techniczną w związku z ubieganiem się miasta o organizację Halowych Mistrzostw Świata Masters w 2019 roku. Jak zapewnił prezydent WMA Stan Perkins będzie on rekomendował toruńską kandydaturę delegatom WMA, którzy 03. listopada podejmą ostateczną decyzję o wyborze gospodarza mistrzostw.

Krajowy czempionat został zorganizowany przez Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki oraz Miasto Toruń.

Więcej o: