Biegali w Puszczy Kozienickiej. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Karol Grabda ze Stowarzyszenia "Biegiem Radom!" wygrał Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który odbył się w Kozłowie. Wśród kobiet triumfowała Ewelina Płatos z ZTE Radom

Stowarzyszenie "Biegiem Radom!", po raz pierwszy włączyło się w ogólnopolską akcję biegową poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Trasy wytyczono w okolicach Kozłowa. Odbyły się dwa biegi. Pierwszy na dystansie 1963 metrów, który nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek". W Kozłowie nie prowadzono pomiaru czasu, ani klasyfikacji, bowiem chodziło o uczczenie pamięci wszystkich Żołnierzy Wyklętych. O odpowiedni klimat zadbali członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, którzy prezentowali stroje i broń, z których korzystali Żołnierze Wyklęci.

W drugim, tzw. biegu głównym wystartowało blisko 150 osób. Licząca 10 kilometrów trasa prowadziła przez teren Puszczy Kozienickiej i okazała się dość wymagająca. Nie brakowało podbiegów, błota, a jedynym utwardzonym fragmentem był ostatni kilometr z metą przed Publiczną Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Kozłowie. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Karol Grabda z czasem 38 minut i 1 sekunda przed Rafałem Wojtuniakiem (39.34) i Łukaszem Pochylskim (40.10). Wśród pań zwyciężyła Ewelina Płatos (43.57), przed Eweliną Wrzosek (49.37) i Anną Błaszczyk (49.44).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nowa inicjatywa została tak dobrze przyjęta przez radomskich biegaczy - przyznał po biegu Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia "Biegiem Radom!". - Pragniemy podziękować również dyrekcji i pracownikom szkoły w Kozłowie oraz władzom gminy Jastrzębia, którzy wspaniale przyjęli biegaczy. Mamy nadzieję, że Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym na stałe zagości w Kozłowie.