Zimowe Igrzyska Polonijne na Podkarpaciu. Od soboty

Blisko pół tysiąca zawodników weźmie udział w rozpoczynających się w sobotę XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych, które tym razem odbywać się będą na Podkarpaciu. Przez tydzień Polonusi walczyć będą w ośmiu konkurencjach.

- Cieszymy się, że tak ważna impreza dla Polonii odbywa się u nas. Przez tydzień 470 zawodników będzie rywalizowało o medale - mówi marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. Urząd Marszałkowski jest współorganizatorem imprezy, razem ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Na Podkarpacie zawitają Polacy mieszkający na co dzień m.in. na Łotwie, w Czechach, Francji, Kanadzie, USA czy w Kazachstanie.

Rywalizacja odbywać się będzie w Ustrzykach Dolnych, Sanoku i Przemyślu. "Wioska olimpijska" natomiast mieścić się będzie w Arłamowie, w miejscowym hotelu. Tam też odbędzie się uroczyste rozpoczęcie i zakończenie igrzysk. - Galę otwarcia poprowadzi Przemysław Babiarz i Agata Konarska z TVP Polonia. Znicz zapali Zdzisław Myrda, koszykarz, olimpijczyk z Moskwy - informuje Maria Kurowska wicemarszałek podkarpacki. Bezpośrednią relację z wydarzenia przeprowadzi TVP Polonia.

To w sobotę, a od poniedziałku ruszy już rywalizacja sportowa. Polonusi walczyć będą w biathlonie, narciarstwie biegowym i alpejskim, snowboardzie, nordic walking, hokeju na lodzie, short-tracku i wieloboju łyżwiarskim. Dodatkowo w Przemyślu odbędą się igrzyska retro. - Każdy zawodnik może wystartować maksymalnie w trzech konkurencjach. Dlatego też na każdy dzień, kiedy nasi goście będą mieli wolne, zaplanowaliśmy wycieczki krajoznawcze. Chcemy aby nasi rodacy mogli poznać Podkarpacie i wywieźć jak najlepsze wrażenia - mówi Kurowska. Dodatkowo, w niedzielę zaplanowano specjalną wycieczkę, do Lwowa.

Dla pochodzących z Polski sportowców nie ma wielkich ograniczeń. Najmłodszy uczestnik igrzysk ma 7 lat, najstarszy 90. Pogoda na razie dopisuje, choć organizatorzy mają w zanadrzu trasy rezerwowe. - Na razie jest na minusie, śnieg w Bieszczadach spadł - cieszył się marszałek Ortyl.

Więcej o: