Sporty walki. Akcja "Zamień smartfon na kimono"

Oryginalny projekt przygotowują miłośnicy sztuki walki ju-jitsu. - Uprawianie sportu wymaga systematyczności i dyscypliny. Może uchronić przed zejściem na złą drogę. Zawsze warto o tym przypominać - mówi Jacek Bańczyk, prezes stowarzyszenia BJJ Factory, które wymyśliło ten projekt. W czwartek pomysłodawcy akcji odwiedzili wojewodę

Facebook?  | A może Twitter? 

Program nosi tytuł "Zamień smartfon na kimono". Chodzi o zainteresowanie młodzieży uprawianiem ju-jitsu i spędzaniem w ten sposób wolnego czasu. - Program będzie skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawnych, gimnazjalnych, średnich - mówi Bańczyk. Sam jest zafascynowany tą sztuką walki, jego najstarszy syn Paweł, to posiadacz czarnego pasa w ju jitsu zajmujący drugie miejsce w światowym rankingu. Młodsi - Marek i Jacek też już trenują. Paweł jest multimedalistą mistrzostw świata i Europy zarówno w ju-jitsu jak i brazylijskim jiu-jitsu (czyli odmianie wywodzącej się z ju-jitsu, zapasów i judo z naciskiem na walkę w parterze, w której można walczyć w kimonie i bez kimona).

Plany są ambitne. Inicjatorzy chcą objąć programem 1500 osób.

- Chcemy żeby był to program wojewódzki. W pierwszej fazie, która ma potrwać do czerwca instruktorzy ju-jitsu odwiedzą zainteresowane szkoły i przeprowadzą pokazowy trening. Jako ojciec trójki dzieci wiem, że to fantastyczny sposób na wpajenie im dobrych cech choćby poprzez nauczanie fair play czy też zdrowego odżywiania. Zakładamy zorganizowanie dwudziestu spotkań miesięcznie. Na zakończenie chcielibyśmy zaprosić młodzież na treningi do najbliższego klubu na terenie miasta w którym odbywają się pokazy - wyjaśnia Bańczyk.

W drugim etapie - od września 2016 roku - w szkołach, które przystąpiłyby do projektu rozpoczęłyby się zajęcia ju-jitsu prowadzone przez instruktorów i nauczycieli WF-u. Wydarzeniem dla trenującej młodzieży byłby wyjazd na mistrzostwa świata w ju-jitsu, które w tym roku odbędą się we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada.

Trzeci etap - od września 2017 roku - to włączenie ćwiczących przez cały rok szkolny we współzawodnictwo młodzieżowców i kadetów w cyklu startów w comiesięcznych zawodach młodzieży - za każdym razem w innym mieście województwa. Gospodarzem zawodów jest zawsze inne miasto województwa śląskiego. Wyzwaniem dla młodzieży trenującej w ramach projektu "zamień smartfon na kimono" byłoby spełnienie warunku posiadania ocen na poziomie co najmniej średniej szkolnej - mówi Bańczyk.

Nagrodą za wytrwałość będzie wyjazd na The World Games 2017.

W czwartek zawodnicy ju-jitsu odwiedzieli wojewodę Jarosława Wieczorka. - Opowiedzieliśmy mu o pomyśle. Jest zainteresowany co dalej - kończy Bańczyk.