Reprezentant Polski w pływaniu na dopingu! Gdy dowiedział się o wpadce, przepadł

Sebastian Szczepański, 20-letni pływak, dwukrotny medalista mistrzostw Europy seniorów oraz mistrz Polski, został przyłapany na dopingu.- Z jednej strony jesteśmy załamani, bo będziemy się tylko wstydzić. Ale z drugiej martwimy się o Sebastiana, bo nagle znikł. On tak samo jak my musi zdawać sobie sprawę, że to dla niego koniec kariery. Oby nic sobie nie zrobił! Bo pływanie było dla niego po prostu wszystkim - mówi dyrektor klubu Korner Zielona Góra.

W grudniu Szczepański pierwszy raz w karierze stanął na podium mistrzostw Europy seniorów. W wyścigach na 50 i 100 m stylem dowolnym zdobył brązowe medale.

- Jestem pod wrażeniem, jaki skok zrobił mój podopieczny. To był skok wprost do elity światowego pływania - komentował z dumą Zbigniew Pietrzyk, klubowy trener najlepszego zielonogórskiego pływaka.

Dziś ten nagły skok, niestety, uzasadniają wyniki badań antydopingowych. Szczepańśki wpadł na mistrzostwach Polski w Lublinie, gdzie sięgnął po kolejne złoto w karierze, ale też 19 grudnia musiał się poddać kontroli antydopingowej.

Wynik dotarł pocztą dziś przed południem. Jeszcze rano pływak normalnie trenował. Gdy dowiedział się jednak, co dotarło do domu... - Przepadł i straciliśmy z nim kontakt. Nie odbiera telefonu. Ponoć rodzina także go szuka. Oby nic sobie nie zrobił! Pływanie to było dla niego wszystko - mówi nam Marian Rzeźniewski, dyrektor klubu Korner.

Kilka lat temu Szczepański miał małą dopingową wpadkę. Na mistrzostwach Polski juniorów w Olsztynie kupił sobie odżywkę, która miała być wolna od zakazanych substancji, ale nie była. Władze PZP uwierzyły w taką wersję wydarzeń i zawiesiły zawodnika na ledwie sześć miesięcy.

Teraz sytuacja jest dalece poważniejsza. W organizmie reprezentanta Polski wykryto trzy środki dopingujące: dehedrochlorometylotestosteron, stanozolol, klomifen. Na bazie tego pierwszego (daje wzrost mięśni, siły i szybkości, bez zwiększania masy ciała) furorę robiły kiedyś DDR-owskie pływaczki, bo substancja była w tamtym czasie niewykrywalna. Do dziś jest dostępna w Polsce, choć ponoć produkowana tylko w Tajlandii. Trzeci z wymienionych środków ma tuszować obecność dwóch pozostałych.

Wobec recydywy trzy lata dyskwalifikacji to teraz minimalny wymiar kary dla Szczepańskiego. Oczywiście, zawodnik może jeszcze liczyć na inne wyniki badań tzw. próbki B, która może zostać otwarta w jego obecności, ale taki cud nie uratował jeszcze bodaj żadnego sportowca.

Za kilka tygodni Szczepański mógłby wygrać plebiscyt na najlepszego sportowca Zielonej Góry '2015, miał też niemal pewne miejsce w olimpijskiej sztafecie na igrzyska w Rio. A wraz z trenerem Pietrzykiem byli głęboko przekonani, że wiosną wywalczą także kwalifikację indywidualną do prestiżowego sprintu na 100 m kraulem, najmocniejszej konkurencji zielonogórskiego pływaka.

- Oczywiście, wycofałem kandydaturę Sebastiana z plebiscytu. I nie wiem, czy był badany po mistrzostwach Europy w Izraelu, gdzie w grudniu zdobył dwa medale. Jesteśmy tu w klubie wszyscy załamani. To całe szkolenie, po coś to się robi. Mnóstwo dzieci, które mają brać przykład z tego najlepszego. A teraz... taka historia. Będziemy się tylko wstydzić. Tyle rozmów uświadamiających. I wydawało się, że Sebastian doskonale zdawał sobie sprawę z tego, czego mu absolutnie nie wolno robić - mówił nam Marian Rzeźniewski.

Dla szefów Kornera to drugi poważny cios w ostatnich miesiącach. Najpierw z klubu odszedł lider Radosław Kawęcki. Jeden z najlepszych grzbiecistów na świecie poróżnił się z klubowym trenerem Jackiem Miciulem. I przeniósł się do AZS AWF Warszawa.

Po Kawęckim rolę lidera w klubie szybko przejął Szczepański. - Gdy ukończyłem 15 lat, postanowiłem traktować pływanie bardzo poważnie. I od tego czasu daję z siebie wszystko - zapewnił nas ledwie miesiąc temu.

Gwiazdy sportu są praworęczne czy leworęczne? [QUIZ]

źródło: Okazje.info

Więcej o: