Sportowcy Startu spojrzeli wstecz i zobaczyli dobry rok z nominacjami na Rio

Osiem sekcji, we wszystkich szkolenie prowadzone na poziomie, który pozwala sięgać po medale mistrzostw Polski. 126 zawodników, wśród nich 19 reprezentantów Polski. 15 trenerów, wśród nich wybitni fachowcy, doprowadzający swoich zawodników na podium najważniejszych imprez na świecie. A nad wszystkim czuwa Danuta Tarnawska, niezastąpiona prezes naszego klubu (łu-bu-du-bu, łu-bu-du-bu)! Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start w Zielonej Górze ma za sobą kolejny dobry rok.

Dobry, bo 34 zawodników zielonogórskiego Startu zdobywało medale na ważnych zawodach międzynarodowych i na Mistrzostwach Polski.

Plan maksimum: szóstka na Rio

Najważniejsze jednak, że dwóch zawodników uzyskało kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Rio de Janeiro '2016: Piotr Grudzień w tenisie stołowym i Mateusz Surwiło w parakajakarstwie.

Dwoje zawodników jeszcze będzie walczyć w 2016 r. o uzyskanie kwalifikacji: Kamila Kubas na mistrzostwach świata w parakajakarstwie i Marek Trykacz podczas zawodów kwalifikacyjnych podnoszenia ciężarów w Dubaju i Malezji. Na uzyskanie dzikiej karty na igrzyska ma szansę kolejnych dwóch zawodników: Marcin Skrzynecki w tenisie stołowym i Szymon Sowiński w strzelectwie sportowym.

Najbardziej znaczące ubiegłoroczne sukcesy to brązowy medal zdobyty przez Mateusza Surwiło na mistrzostwach Europy w parakajakarstwie w Czechach, brązowy medal mistrzostw Europy w tenisie stołowym zdobyty w Danii przez Tomasza Jakimczuka w grze drużynowej, złoty i srebrny medal zespołowo oraz srebrny indywidualnie zdobyte przez Szymona Sowińskiego na pucharze świata w Szczecinie, a także srebrny medal tego zawodnika zdobyty zespołowo na pucharze świata w Chorwacji, srebrny medal Katarzyny Leśkiewicz zdobyty na mistrzostwach Europy w Czechach, brązowe medale zespołowo zdobyte przez Kazimierza Byśka i Natalię Sosnowską na pucharze świata w strzelectwie sportowym w Szczecinie.

Tytułem Trenera Roku 2015 uhonorowano Pawła Łukaszewicz, trenera znakomitego parakajakarza Mateusza Surwiło. Zaś honorowe odznaki "Za wybitne zasługi w rozwoju piłki siatkowej" dostali: złotą Danuta Tarnawska, prezes ZSR Start Zielona Góra; srebrną Janusz Krulikowski, od wielu lat trener sekcji siatkarskiej Startu.

Grają, pływają, biegają, strzelają, wyciskają

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start w Zielonej Górze prowadziło swoją działalność w zakresie sportu osób niepełnosprawnych w 2015 r. w ośmiu sekcjach sportowych: lekkoatletyka, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, pływanie, strzelectwo sportowe, piłka siatkowa, boccia, parakajakarstwo.

Stowarzyszenie liczy 126 członków - osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu i innymi schorzeniami. Zawodnicy - dzieci, młodzież i osoby dorosłe uczestniczą w systematycznych zajęciach sportowych, które odbywają się w obiektach sportowych: kryta pływalnia Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego w Zielonej Górze, MOSiR (stadion, hala lekkoatletyczna, sala sportowa, siłownia), WOSiR Drzonków (strzelnica sportowa, sala sportowa, pływalnia), obiekty Malty - Poznań, przystań kajakowa w Małomicach, przystań kajakowa w Wolsztynie (sala sportowa, basen). Sportowcy niepełnosprawni korzystali z odnowy biologicznej i zajęć rehabilitacyjnych, które odbywają się w siedzibie stowarzyszenia. Objęci byli również wsparciem profesjonalnego psychologa sportowego.

Treningi prowadzi wykwalifikowana kadra trenersko-instruktorska, znająca specyfikę sportu osób niepełnosprawnych (15 osób). Szkolenie zawodników niepełnosprawnych stało na wysokim poziomie, czego efektem był ich udział w zawodach sportowych: mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, Pucharach Świata, zawodach międzynarodowych, mistrzostwach Polski, ogólnopolskich, regionalnych.

19 zawodników ZSR Start Zielona Góra wchodzi w skład kadry narodowej w dyscyplinach sportowych: piłka siatkowa (4), strzelectwo sportowe (3), tenis stołowy (4), boccia (2), podnoszenie ciężarów (2), parakajakarstwo (4).

W 2015 r. zawodnicy brali udział w 51 imprezach, co razem dało 521 tzw. osobo-startów.

Reprezentacja ZSR START Zielona Góra brała udział w mistrzostwach Polski w ośmiu dyscyplinach, w których prowadzone jest szkolenie.

Nasi zawodnicy zdobyli w 2015 r. ogółem 55 medali (11 złotych, 22 srebrnych, 22 brązowych) w ośmiu dyscyplinach.

Zrzeszenie w 2015 r. było organizatorem 13 imprez sportowych, w których uczestniczyło ogółem 628 osób.

Uroczyste podsumowanie sportowego roku zielonogórskiego oddziału ZSR Start obyło się w niedzielę 10 stycznia w sali konferencyjnej WOSiR w Drzonkowie.

Więcej o: