Murawie na Wiśle wystarczy renowacja. Nie będzie wymiany

Wymianę murawy zapowiadali prezes Wisły, doradca prezydenta Krakowa ds. sportu i prezes MZPN. Miasto uznało, że zimą to zbyt duże ryzyko i wystarczy renowacja. - Boisko będzie równe jak stół - zapewnia dyrektor ZIS

- W krótkim okresie poprawią się warunki rozgrywania meczów na naszym stadionie. Zostanie dokonana wymiana murawy, na którą ostatnio mocno narzekano - mówił tydzień temu Piotr Dunin-Suligostowski, prezes Wisły.

Na boisko utyskiwali piłkarze Wisły, a jak ją zobaczył Adam Nawałka, selekcjoner reprezentacji, stwierdził, że bez położenia nowej nie ma co myśleć o tym, by przy Reymonta 26 marca kadra zagrała towarzysko z Finlandią. Zarząd Infrastruktury Sportowej, który zarządza stadionem, stwierdził, że dbanie o boisko należy do dzierżawcy, czyli Wisły.

Sprawy w swoje ręce wziął jednak Janusz Kozioł, doradca prezydenta Krakowa ds. sportu. Stwierdził, że miasto jako właściciel stadionu jest zobowiązane do sfinansowania tej inwestycji. - Tak według prawników wynika z umowy. Poza tym firmy zajmujące się kładzeniem muraw twierdzą, że żywotność płyty boiska to trzy do maksymalnie pięciu lat. Ta na Wiśle ma już sześć, więc to naturalne, że się zużyła - mówił miesiąc temu Kozioł.

Wtedy jednak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie zadeklarował, że miasto da pieniądze na taką inwestycję. A potrzebne jest według różnych szacunków od 600 do 800 tys. zł.

- Dam sobie rękę uciąć, że będzie nowa murawa - mówił na spotkaniu wigilijnym na Cracovii Ryszard Niemiec.

Dla prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej to sprawa najwyższej wagi. Mecz reprezentacji Polski ma być jednym z punktów obchodów 105-lecia związku.

Tuż przed Nowym Rokiem sytuacja zmieniła się o 180 stopni. - Mam oficjalne pozwolenie, by zająć się tą sprawą. Są pieniądze i możliwości, by doszło do wymiany murawy - zapewnia Kozioł. - Przetarg trzeba ogłosić na początku stycznia. Pora roku nie ma znaczenia. Konsultowaliśmy to z firmą, która wymieniała murawę zimą na Stadionie Narodowym, choć oczywiście od temperatury jest uzależnione, jak prace będą przebiegać. Dosiewanie trawy w styczniu czy lutym już tej murawie by nie pomogło.

Co się stało w ciągu miesiąca, że prezydent Majchrowski zmienił zdanie? - Czekaliśmy na ekspertyzy prawne, kto powinien wymienić murawę - stwierdziła tydzień temu Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta. - Z analizy wynika, że ten obowiązek leży po stronie miasta. Dlatego ma być ogłoszony przetarg.

Na razie nie został opublikowany, bo jak wynika z wczorajszych rozmów, koncepcja znów uległa zmianie. Do wymiany murawy na pewno nie dojdzie zimą, będzie za to jej renowacja. Władze miasta zapewniają, że to wystarczy, by doszło do rozegrania meczu Polska - Finlandia. - Nie widzę żadnego zagrożenia dla organizacji tego spotkania. Murawa będzie przygotowana tak, aby na niej grać. Z tego co wiem, pan dyrektor Kowal rozmawiał i ustalił wszystkie rzeczy z tym związane - twierdzi prezydent Majchrowski.

Szef ZIS zapewnia, że uda się murawę na stadionie Wisły doprowadzić do znakomitego stanu. - Trzeba znać się, by wiedzieć, czy da się ją wymienić w styczniu czy w lutym. To nie jest położenie nowej murawy na płycie betonowej, jak to jest na Stadionie Narodowym - podkreśla Kowal. - Pod płytą przy Reymonta jest instalacja grzewcza i nawadniająca. Trzeba umieć to zrobić, by nie uszkodzić tych systemów, a zimą to ryzyko. 19 lutego Wisła musi zagrać mecz. A co, jak murawa się nie zakorzeni? Gdzie zespół będzie rozgrywał spotkania i na kogo wtedy spadnie wina.

Dlatego ZIS postanowił, że boisko zostanie poddane renowacji. Jedynie trawa w polu bramkowym zostanie wymieniona, bo jest bardzo zniszczona. - Fachowcy, którzy przygotowywali murawy na Euro 2012, dają nam gwarancję, że na 26 marca murawa będzie równa jak stół - zapewnia dyrektor Kowal. - Na dodatek będzie to kosztowało nawet sześć razy mniej niż wymiana. Nie wezmę na siebie odpowiedzialności, by wydać 800 tys. zł na coś, co jest niepewne.

We wtorek dojdzie do spotkania ZIS z przedstawicielami PZPN w sprawie organizacji meczu reprezentacji. Z naszych informacji wynika, że związek nie będzie stawiał sprawy na ostrzu nożna i przyjmie do wiadomości, że wystarczy renowacja murawy.

Więcej o: