ME w piłce ręcznej. Dłoń, czyli otwartość, szacunek, zasady fair play

Każda szanująca się międzynarodowa impreza ma maskotkę, logo, oficjalny sprzęt czy unikalne medale. Nie inaczej jest z mistrzostwami Europy w piłce ręcznej.

Facebook?  | A może Twitter? 

Maskotka

Maskotka EHF Euro 2016 to złota dłoń z polskim akcentem - biało-czerwoną flagą. Imię wybrano w konkursie, w którym udział wzięło ponad 700 osób. Zwycięską propozycją okazało się High Five, czyli międzynarodowy gest kojarzony ze sportem, oznaczający "przybicie piątki".

- Zdecydowaliśmy, że nasza maskotka nie będzie wizerunkiem człowieka ani zwierzątka, tylko skupimy się na elemencie kluczowym dla piłki ręcznej, czyli dłoni - wyjaśnia Marcin Herra, wiceprezes ZPRP, odpowiedzialny za Euro 2016. - W naszej kulturze symbolizuje otwartość, używamy jej, by się przywitać. Nawiązuje również do szacunku, zasad fair play, pomagania sobie wzajemnie.

Logo

Inspiracją były polskie barwy narodowe: biała i czerwona. Kolor złoty odnosi się do zwycięstwa i szlachetności. W projekcie odwołano się także do wartości związanych z piłką ręczną: dynamiki i walki, która jest tak charakterystyczna dla tej dyscypliny. W efekcie powstał znak, który w sposób jednoznaczny łączy się z tym, co w sporcie, a w szczególności w piłce ręcznej jest najważniejsze: zasadami fair play i przede wszystkim z intensywnymi emocjami, z których ta dyscyplina słynie.

Oficjalna piłka

Proces powstania od pomysłu do wykonania trwał około 9 miesięcy. Projekt łączy w sobie narodowe kolory polskie z nowoczesną interpretacją orła. To nowy sposób projektowania sprzętu do piłki ręcznej, który koncentruje się na śmiałej wizualizacji.

Medale

Na awersie umieszczony został logotyp turnieju. Na rewersie znajduje się mapa Polski, na której widnieją miasta-gospodarze EHF EURO 2016 - Kraków, Katowice, Wrocław i Gdańsk oraz województwo małopolskie.

Medale mają średnicę 8 cm i ważą 250 gramów. Dla mistrzów Europy pokryte są galwanicznym 24-karatowym złotem, dla finalistów srebrem Ag999, a brązowe wykonano z tombaku patynowanego.

Medale zaprojektował Artur Gosiewski, który jest również twórcą całej identyfikacji mistrzostw. Ich producentem jest instytucja o 250-letniej tradycji, Mennica Polska.

Hymn mistrzostw

Na oficjalnej płycie mistrzostw znalazły się znane i popularne przeboje, które towarzyszyć będą szczypiornistom i kibicom. Płyta nazywa się "Come Play With Us", tak jak oficjalny hymn imprezy wykonywany przez Mikę Urbaniak oraz Michała Urbaniaka. Poza tym utworem jest jeszcze 17 innych, m.in. Elvis Presley vs. JXL ("A Little Less Conversation"), Piersi ("Bałkanica"), Jennifer Lopez ("Let's Get Loud"), Survivor ("Eye of the Tiger"), Europe ("The Final Countdown").

Zobacz wideo
Więcej o: