Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. W Krakowie będą grać nie tylko szczypiorniści

Przyjazd do Krakowa na mistrzostwa Europy może dostarczyć nie tylko sportowych emocji. To również okazja do odwiedzenia interesującej wystawy, obejrzenia spektaklu czy wysłuchania koncertu.

Facebook?  | A może Twitter? 

Od 15 do 31 stycznia w muzeach i galeriach trwa kilkanaście wystaw. Zacznijmy od centrum miasta, czyli Rynku: można tu odwiedzić pokonkursową wystawę szopek krakowskich (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35), wystawę malarstwa "Litewska opowieść" prezentującą prace najwybitniejszego litewskiego twórcy Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa (Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25), Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3) czy podziemia Rynku. Kwadrans spacerem od Rynku w Muzeum Narodowym (al. 3 Maja 1) trwają wystawy "Modna i już! Moda w PRL" (obok zwyczajnych ubiorów z lat 1945-89 zobaczyć można kreacje polskich projektantów) oraz "Gisele Freund. Sceny fotograficzne i portrety" - 280 fotografii znanych pisarzy i artystów (m.in. Becketta, Nabokova, Joyce'a). Wystawa czynna do 24 stycznia.

Abakany

W Muzeum Sztuki i Techniki Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26) do końca miesiąca warto zwiedzić wystawę "Spokojne życie" pokazującą fotografię artystyczną i dokumentalną najbardziej znanych litewskich fotografików. W Galerii Starmach (ul. Węgierska 5) czekają na nas abakany Magdaleny Abakanowicz. Tkane rzeźby czy też tkaniny o intrygujących kształtach rozsławiły rzeźbiarkę w świecie. W Galerii Zderzak (ul. Floriańska 3) trwa jubileuszowa związana z 30-leciem istnienia wystawa "Kunstkammer". Na ścianach wiszą obrazy m.in. Jarosława Modzelewskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Łukasza Stokłosy.

Wieczory to uczty dla melomanów. 16 stycznia o godz. 19 w Żydowskim Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) krakowski zespół Legend of Kazimierz zaprasza na koncert muzyki żydowskiej z bałkańską i cygańską nutą. Bilety w cenie 30-40 zł do nabycia w muzeum.

Tego samego dnia o godz. 18 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17) kwintet dęty Canadian Brass zagra koncert znanych hollywoodzkich szlagierów, standardów jazzowych i świątecznych przebojów. Bilety w cenie od 60 do 90 zł dostępne na www.ticketpro.pl

Opera Rara

Także w ICE Kraków 23 stycznia o godz. 17 koncert hiszpańskiej muzyki gitarowej (Rolando Saad oraz Great Symphony Orchestra, bilety w cenie 120-150 zł na bilet.pl), a o godz. 20.30 Cinema Symphonic Orchestra przedstawi "wielkie hity muzyki filmowej" (bilety od 140 do 200 zł, www.eventim.pl).

28 stycznia o godz. 20 w ICE Kraków w ramach inauguracji tegorocznego festiwalu Opera Rara zespół Europa Galante, wybitny skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, mezzosopranistka Vivica Genaux, tenor Emanuele D'Aguanno i sopranistka Desiree Rancatore zaprezentują operę Johanna Adolfa Hassego "Piramo e Tisbe". Bilety w cenie od 40 do 120 zł można nabyć w punktach informacji miejskiej.

15 i 17 stycznia o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej (ul. Lubicz 48) spektakl operetkowy w trzech aktach "Zemsta nietoperza". Brawurową komedię pomyłek, salonową intrygę w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem, do której muzykę skomponował Johann Strauss, wyreżyserował Janusz Józefowicz. Spektakl trwa trzy godziny. Bilety po 28-120 zł do nabycia w kasie opery.

Kinomani być może będą zainteresowani spotkaniem z reżyserką teatralną i filmową Magdaleną Piekorz. Laureatka Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni w 2004 roku za debiut fabularny "Pręgi" spotka się z publicznością 16 stycznia o godz. 19 w Klubie Aktora "Loża" (Rynek Główny 41). Wstęp wolny.

Mistrzowska gra Treli

Do Starego Teatru warto wybrać się m.in. na spektakle "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki (16 i 17 stycznia o godz. 18), "Trylogię" wg Henryka Sienkiewicza w reż. Jana Klaty (20, 21 i 22 stycznia o godz. 18) oraz "Pawia Królowej" wg powieści Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Świątka (21, 22, 23 i 24 stycznia o godz. 19.30). Bilety w kasach teatru (ul. Jagiellońska 1, Starowiślna 21) bądź poprzez www.stary-teatr.krakow.pl.

Teatr Bagatela (ul. Karmelicka 6) zaprasza m.in. na "Wieczór kawalerski" - sztukę Robina Hawdona (16 i 17 stycznia o godz. 16.30 i 19.15), "Mayday 2" Raya Cooneya (21 i 22 stycznia o godz. 16.30 i 19.15) czy "Seks dla opornych" Michele Riml (30 i 31 stycznia o godz. 16.30 i 19.15).

Warto przyjrzeć się grze jednego z najlepszych polskich aktorów Jerzego Treli w spektaklu "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" na podstawie "Króla Leara" Szekspira w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej 12). Spektakle grane będą 15, 16 i 17 stycznia o godz. 19, bilety w cenie 25-45 zł.

Więcej informacji kulturalnych na stronie karnetu www.karnet.krakow.pl i www.krakow.pl/euro_2016

Zobacz wideo
Więcej o: